Cudzoziemcy pracujący w Polsce przesłali do domów blisko 21 mld zł

W ubiegłym roku cudzoziemcy pracujący w Polsce przesłali do swoich domów blisko 21 mld zł. Dla porównania – jak napisał jeden z dzienników – rok wcześniej było to 13,8 mld zł. Najwięcej transferów dokonują Ukraińcy. 

Na taką sytuację mają wpływ dwa główne czynniki: wzrost liczby obcokrajowców pracujących w naszym kraju i wyższe płace.

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w polskich firmach zatrudnienie znalazło 236 tys. obcokrajowców z pozwoleniem na pracę oraz 1,8 mln na podstawie zaświadczenia o zatrudnieniu wystawionym przez polskiego pracodawcę.

Jednak według części ekonomistów transfer tak dużych środków za granicę może stanowić potencjalne zagrożenie dla polskiej gospodarki. Chodzi o deficyt w obrotach bieżących. W samym zestawieniu transferu z tytułu wynagrodzeń mieliśmy w ubiegłym roku lukę w wysokości 8 mld zł.   

Innego zdania jest dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Specjalista ocenił, że to zjawisko w skali makro i w dłuższej perspektywie nie stwarza niebezpieczeństwa dla krajowej gospodarki.

– Co do transferów – jest to efekt uboczny tego, że Ukraińcy w Polsce prace podejmują. Sami o tych Ukraińców, zwłaszcza nasza gospodarka, nasi przedsiębiorcy zabiegają. Jest to efekt uboczny, który musimy w cały ten proces wkalkulować, z którym musimy się liczyć, któremu z drugiej strony nie jesteśmy w stanie zapobiec. Świętym prawem pracownika przyjeżdżającego do Polski, jest możliwość wspomagania finansowego swoich bliskich, którzy pozostali tam, gdzie sytuacja ekonomiczna jest znacznie gorsza. Polacy z zagranicy przysyłają do kraju pieniędzy znacznie mniej, ale to dlatego, że ich bliscy, którzy tu pozostali po prostu już takiego wsparcia najwyraźniej nie wymagają – podkreśla dr Marian Szołucha.

Jednym z rozwiązań mierzących do zniwelowania skutków transferu środków za granicę jest zmiana polityki rządu dotycząca imigracji.

Różnica między tym, co wpływa do kraju z zarobków naszych rodaków za granicą, a tym, co z niego wypływa z płac imigrantów, jest już wyraźna. Do Polski w ubiegłym roku wpłynęło ponad 12 mld zł.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl