Coraz więcej zgłoszeń o Polakach ratujących Żydów

Coraz więcej osób odpowiada na apel Radia Maryja o podawanie informacji dotyczących Polaków ratujących Żydów.  Aby ułatwić kontakt koordynatorzy akcji uruchomili specjalny adres mailowy: [email protected].

Na adres można nadsyłać relacje, dokumenty i zdjęcia dotyczące Polaków ratujących Żydów. Po przeprowadzeniu badań nazwiska ratujących zostaną wypisane na czarnym marmurze w dolnej kaplicy kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu.

Niezwykle cenne są przesyłane dokumenty i zdjęcia, wśród nich świadectwa pomocy napisane po wojnie przez uratowane rodziny żydowskie. Dzięki osobom, które telefonują lub nadsyłają relacje, udało się dotrzeć do nieznanych dotąd dokumentów. Ponadto sprostowano pisownię wielu nazwisk i miejscowości, które błędnie są powielane w literaturze tematu.

Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem –  mówi Artur Rytel – Andrianik, koordynator akcji.

– Odzew Polaków jest bardzo duży, zarówno mieszkających w Polsce jak i zagranicą. Otrzymujemy telefony z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji czy Australii. Najlepiej to zobrazować w cyfrach. Na tę chwilę jest ok. 13 – 14 tys. połączeń telefonicznych. Nie wszystkie udało się odebrać. Jesteśmy wstanie odebrać, porozmawiać i zrobić nagrania z ludźmi w granicach 50 dziennie.  Do tego dochodzi jeszcze kilkanaście telefonów, gdzie rozmawiamy i przekazujemy adres pocztowy bądź adres mailowy dla tych, którzy chcą tę informację przekazać. Nikt się nie spodziewał, że tylu Polaków zgłosi się i podejmie apel – powiedział Artur Rytel – Andrianik.

Do tej pory nie ma pomnika, który upamiętniałby Polaków ratujących Żydów w skali ogólnopolskiej. Kaplica Pamięci w Toruniu wypełni tę lukę. Ocaleni z holokaustu i ich rodziny bardzo sobie cenią to, że pamięta się o tych, którzy ratowali ich z narażeniem życia.

– Jest tragiczny przykład rodziny, która została rozstrzelana za pomoc Żydom. Cztery osoby zostały aresztowane, ale jednej z nich udało się wrócić do domu. Jest to rodzina na podkarpaciu. W tych dniach będzie wiadomo, gdzie te osoby zostały pochowane. Rodzina pomagała mieszkającemu niżej Żydowi. Prawdopodobnie był donos. Młodzi Niemcy szkoleni pod kątem morderców – stanęli na podwórku i strzelając karabinami, spustoszyli dom – wszystko zostało zniszczone, a pani, która zadzwoniła, leżała w kołysce pod oknem, później wychowała ją ciocia. Często jest tak, że są to historie, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. Dlatego gdyby nie ten apel – dużo takich historii, materiałów, przesłanych dokumentów zostałoby w szufladach i kiedyś mogłoby trafić na śmietnik – akcentuje Artur Rytel – Andrianik.

Kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu, w kaplicy którego wypisane zostaną nazwiska Polaków ratujących Żydów to najnowsze dzieło powstające przy Radiu Maryja. Wcześniej przy katolickiej rozgłośni powstały Tv Trwam, WSKSiM, Nasz Dziennik i toruńska geotermia.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl