fot. PAP/Andrzej Grygiel

Coraz mniejsza liczba zakażeń koronawirusem w kopalniach na Śląsku

Istotnie spada liczba zakażeń koronawirusem w śląskich kopalniach. Do pracy może już wrócić 11 zakładów z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniej. 

Wśród górników i ich rodzin wciąż prowadzone są badania przesiewowe. W samych kopalniach na 500 ostatnio wykonanych testów, 5 potwierdziło Covid – 19.

Nadal pojawiają się nowe ogniska zakażenia, ale na małą skalę; zazwyczaj pojedyncze i jest ich coraz mniej.

Wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński wskazał, że badania przesiewowe na Śląsku przynoszą efekty.

– W niektórych kopalniach wszyscy górnicy już mają potwierdzone, że wyzdrowieli, więc przemysł wydobywczy wraca do pracy i wraca do normalnego funkcjonowania. Widać, że jeżeli patrzymy sobie na średnią za ubiegły tydzień, to ona istotnie spada. Mamy po tym szczycie, który obserwowaliśmy w połowie czerwca, wyraźny spadek.  To pokazuje, że działania, które prowadziliśmy, czyli duże badanie przesiewowe, dały swoje efekty. Udało się wyłuskać wszystkie przypadki pacjentów czy osób, które mają potwierdzone zakażenie koronawirusem, zarówno wśród pracowników przemysłu wydobywczego, jak i wśród ich rodzin – zaznaczył Janusz Cieszyński.   

Resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły 371 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 148 na Śląsku. Ministerstwo poinformowało też o śmierci 15 zakażonych osób [więcej]

Dotychczas w Polsce zachorowało na Covid – 19 ponad 35 tys. osób, a blisko 1,5 tys. zmarło. Wyzdrowiało ponad 22 tys. osób zakażonych.

RIRM

drukuj