Co zrobić, aby oddać ważny głos w wyborach samorządowych?

Każdy z nas poprzez swój głos może zdecydować, kto powinien zasiadać w radzie miasta, gminy, sejmiku wojewódzkim bądź zostać włodarzem danej miejscowości. Należy jednak uważać, by nasz głos nie był głosem straconym. Podpowiadamy co zrobić, aby oddać ważny głos.

Lokale wyborcze są dziś otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Aby móc zagłosować trzeba mieć przy sobie ważny dokument ze zdjęciem.

Może to być dowód osobisty. Może to być paszport. Po okazaniu tego dokumentu obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania wyborca otrzyma karty do głosowania – mówił Paweł Nowek, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Poznaniu.

Wyborcy otrzymują dziś trzy albo cztery karty. Zależne jest to od tego, gdzie mieszkamy.

W większości gmin wyborca otrzyma cztery karty. Będzie to karta w wyborach de sejmiku województwa, karta w wyborach do rady powiatu, karta w wyborach do rady gminy i karta w bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W miastach na prawach powiatu – zaznaczył Marek Jasiński, komisarz wyborczy.

Z kolei w większych miastach funkcjonujących na prawach powiatu wyborca nie otrzyma karty w wyborach do rady powiatu. Do tej jednostki samorządu wybieramy bowiem członków na karcie w wyborach do rady miasta. Każda z nich oznaczona jest innym kolorem i ma inny rozmiar.

Karta do głosowania w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Karta, na której wybierać będziemy kandydatów do rady gminy jest koloru szarego. Ta do rady powiatu jest żółta, a do sejmiku województwa – niebieska.

O czym należy pamiętać, aby oddać ważny głos?

Należy na karcie do głosowania odnaleźć listę kandydatów, na których chcemy zagłosować i przy nazwisku wybranego kandydata w kratce należy postawić co najmniej dwie linie przecinające się, tak zwany „x” lub krzyżyk – wyjaśnia Anna Nowacka z poznańskiej delegatury KBW.

Jeżeli postawimy znak „x” na więcej niż jednej liście kandydatów nasz głos będzie nieważny. Za głos nieważny uznaje się także taki, kiedy wyborca nigdzie nie postawi znaku „x” bądź też zamaże kratkę przy nazwisku kandydata. W wyborach samorządowych głosować będziemy w miejscu stałego zamieszkania. Tam, gdzie potrzebna będzie druga tura wyborów odbędzie się ona 4 listopada.

 

 TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl