fot. PAP/EPA

Co trzeci dzień jakiś kościół jest bezczeszczony – tak dziś wygląda Francja

We Francji wierni gromadzą się pod katedrą Notre Dame i wspólnie odmawiają różaniec. Zniszczenia są ogromne, ale to nie pierwszy pożar w tej okolicy. 1,5 kilometra dalej przed miesiącem podpalony został kościół św. Sulpicjusza. To druga największa świątynia katolicka w Paryżu. Co trzeci dzień jakiś kościół jest bezczeszczony – tak dziś wygląda Francja.

– Wielki Tydzień nie jest dla nas łatwy. Wszyscy widzieliśmy jednak obraz krzyża wciąż świecącego w katedrze, więc to dobry znak, aby rozpocząć ten święty tydzień (…). Moje serce zostało zraanione, ale cieszę się, ponieważ wszyscy mieliśmy ten silny symbol. To wspaniałe doświadczenie jedności, której rzadko doświadczamy w naszym życiu – mówią mieszkańcy Francji.

Dziś o swojej modlitwie zapewnił wiernych we Francji Ojciec Święty.

– Czuję wielką bliskość z wami wszystkimi. Tym, którzy poświęcali się, ryzykowali życie, by uratować katedrę, należy się wdzięczność całego Kościoła. Niech Maryja Panna ich błogosławi i wspiera odbudowę. Niech będzie to dzieło zbiorowe, na sławę i chwałę Boga – mówił papież Franciszek.

Pożar katedry to szok, ale i wezwanie do wiary – zaznaczył ks. bp Denis Jachiet, biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej.

– Nasza wiara jest w nas. To znaczy, że to, co świętujemy w Wielkim Tygodniu, miłość i zmartwychwstanie Chrystusa, jest wydarzeniem duchowym i nie zgaśnie przez straszne zniszczenie materialnych rzeczy – zaznaczył ksiądz Biskup.

Odbudowa katedry będzie bardzo kosztowna. Samo ubezpieczenie jest niezwykle skomplikowane, dlatego potrzebne będzie wsparcie państwa. Prezydent Francji jest gotowy, by pomóc.

– Odbudujemy katedrę Notre Dame. Będzie jeszcze piękniejsza. Chcę, żeby zostało to zrobione w ciągu pięciu lat. Możemy to zrobić – powiedział Emmanuel Macron.

Wsparcie płynie też z innych państw, również z Polski. Z apelem o pomoc w odbudowie Notre Dame zwrócił się do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

– Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Wsparcie można przekazywać za pośrednictwem akcji SMS oraz poprzez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj