fot. pixabay.com

Co roku 30 tysięcy Polaków umiera z powodu miażdżycy

Miażdżyca każdego roku zabija 30 tysięcy Polaków. Ta choroba tętnic jest o tyle podstępna, że nie daje widocznych objawów. Często pierwszym i ostatnim sygnałem jest spowodowany przez nią zawał serca czy udar mózgu.

Miażdżyca tętnic jeszcze w ubiegłym wieku nie stanowiła takiego problemu jak obecnie. Dzisiaj jest chorobą cywilizacyjną, która pozbawia życia i zdrowia coraz więcej osób na świecie – niestety coraz młodszych.

– Miażdżyca jest chorobą dużych i średnich tętnic. Jest przewlekła i podstępna, ponieważ rozwija się latami. Na wczesnym etapie rozwija się najczęściej bezobjawowo, a może skończyć się ciężkimi powikłaniami, takimi jak udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego. Odpowiada za ponad 40 proc. zgonów w krajach rozwiniętych, takich jak Polska – poinformował lek. med. Grzegorz Fleszar.

Doktor Grzegorz Fleszar podkreślił, że ogromnym problemem w naszym kraju jest nadwaga i otyłość. Prawie połowa Polaków ma niewłaściwą masę ciała, a to właśnie jest jedna z przyczyn choroby tętnic – miażdżycy. W swoich rękach mamy jednak skuteczną broń.

– Miażdżyca to choroba cywilizacyjna. Do jej rozwoju przyczynia się przede wszystkim niewłaściwy styl życia. Głównym czynnikiem spowolniającym rozwój miażdżycy jest właściwa dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze zwierzęce. Przykładem takiej diety jest dieta śródziemnomorska. Kluczowe znaczenie ma też regularna aktywność fizyczna i unikanie używek – wskazał lekarz internista.

Tę chorobę możemy pokonać sami.

– Należy pamiętać o systematycznym kontrolowaniu naszego stanu zdrowia, okresowym oznaczaniu poziomu cholesterolu i glukozy w naszej krwi oraz pomiarach ciśnienia tętniczego. Badania te można wykonać w poradni lekarza rodzinnego – podkreślił lek. med. Grzegorz Fleszar.

Więcej informacji na temat miażdżycy, a także m.in. przykładowy jadłospis przeciwmiażdżycowy, znajdziemy w sierpniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który wczoraj trafił do sprzedaży.

– W najnowszym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdziemy informacje o podstępnej chorobie, niedającej zwykle widocznych objawów – miażdżycy. Nieleczona może skończyć się zawałem serca lub udarem mózgu. Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć? Przeczytajmy i zastosujmy porady ekspertów – powiedziała Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W magazynie jest jeszcze wiele innych ciekawych i przydatnych artykułów, np. w jakich produktach szukać witaminy D, odpowiadającej za odporność i dobre samopoczucie, czy o zwykłej – aczkolwiek tak naprawdę niezwykłej – leczniczej cebuli.

W tym numerze nie zabraknie intrygujących historii i sprawdzonych przepisów na pyszne dania szefów kuchni. O serdeczniku, który wspomaga serce i układ krwionośny, pisze Zbigniew Tomasz Nowak. Zachęcam również do przeczytania „Jak wykonać ćwiczenia na gibkość i cieszyć się sprawną sylwetką” – zachęciła redaktor naczelna.

Więcej informacji o miesięczniku „Szlachetnie zdrowie” można znaleźć [tutaj] 

TV Trwam News

drukuj