Co najmniej 30 osób zginęło w dwóch izraelskich atakach na szkoły w Strefie Gazy
Co najmniej 30 osób zginęło w ataku wojsk izraelskich na dwie szkoły w mieście Gaza, w których chronili się uchodźcy – poinformowała lokalna obrona cywilna. Izraelska armia przekazała, że zaatakowane placówki były wykorzystywane przez Hamas do celów terrorystycznych.
Obrona cywilna Strefy Gazy podała, że w trakcie ataku wojsk izraelskich dziesiątki osób zostało rannych, niektóre z nich są w stanie krytycznym. Większość ofiar to kobiety i dzieci.
„Hamas urządził w szkołach kryjówki i centra dowodzenia, z których koordynowano ataki przeciwko izraelskiemu wojsku” – zaznaczono w komunikacie armii Izraela.
Jak dodano, przed nalotem uczyniono „wiele kroków’, by zminimalizować skutki ataku dla cywilów.
Izraelska armia regularnie oskarża Hamas o wykorzystywanie infrastruktury cywilnej, w tym szkół i szpitali, do celów wojskowych. Hamas odpiera te zarzuty.
„W niedzielę w całej Strefie Gazy z powodu wojny zginęły co najmniej 44 osoby” – przekazało kontrolowane przez Hamas lokalne ministerstwo zdrowia, które w swoich komunikatach nie odróżnia ofiar cywilnych od zabitych bojowników.
Wcześniej w niedzielę izraelski atak wywołał pożar w szpitalu w miejscowości Deir al-Balah w środkowej części Strefy Gazy. Zginęło co najmniej pięć osób, a co najmniej 18 zostało rannych – poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne źródła medyczne.
Mieszkańcy obszaru położonego na południowy wschód od miasta Chan Junus i na północ od miasta Rafah otrzymali nakaz ewakuacji, a izraelska armia zapowiedziała „zdecydowaną operację” przeciwko bojownikom działającym w tym regionie.
Wojska izraelskie kontynuują naloty i bombardowania Strefy Gazy, mimo napięcia narastającego na północnej granicy kraju, gdzie Izrael przygotowuje się do poważnej eskalacji konfliktu z libańskim Hezbollahem i Iranem
W sobotę w Kairze zakończyła się kolejna tura rozmów o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, która jednak nie przyniosła żadnych postępów w negocjacjach. Obie strony obwiniają się o niepowodzenie rozmów.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano, z których część jest wciąż więziona. W izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło jak dotąd ponad 39,5 tys. osób – przekazało ministerstwo zdrowia Strefy Gazy.
W efekcie wojny to palestyńskie terytorium jest pogrążone w kryzysie humanitarnym na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.
PAP