Chiny: Odnaleziono ciało jednej ofiary, 81 zaginionych

Podczas akcji ratunkowej po osunięciu ziemi w parku przemysłowym w mieście Shenzhen na południu Chin udało się odnaleźć ciało jednej osoby. 81 nadal uważa się za zaginione – poinformowała we wtorek rano chińska agencja prasowa Xinhua.

Liczba zaginionych została skorygowana. Służby ratunkowe poszukują 81 osób, a nie 91, jak początkowo podawano.

W akcji uczestniczy m.in. ponad 2 tys. członków służb ratunkowych i ponad sto wozów strażackich.

Osuwająca się ziemia zburzyła 33 budynki i doprowadziła do ewakuacji ok. 900 osób. Teren o powierzchni ponad 60 tys. metrów kwadratowych został pokryty warstwą błota, której grubość dochodziła miejscami do sześciu metrów.

14 spośród zburzonych budynków było fabrykami, a trzy z nich to budynki sypialne dla pracowników parku przemysłowego.

Chińskie ministerstwo ds. ziemi i zasobów umieściło w poniedziałek rano na swojej stronie internetowej komunikat, że osunięcie gruntu nastąpiło w wyniku przeciążenia ogromną ilością ziemi i odpadów. Premier Li Keqiang nakazał wszczęcie śledztwa ws. przyczyn katastrofy.

Miasto Shenzen, w prowincji Guangdong przy granicy z Hongkongiem, jest jednym z największych ośrodków chińskiego przemysłu technologicznego; znajdują się tam fabryki wielu międzynarodowych koncernów. W 1980 roku utworzono w nim specjalną strefę gospodarczą.

Podobne wypadki w chińskich obiektach przemysłowych zdarzają się często, co – jak pisze Associated Press – rodzi pytania o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa po latach szaleńczego wzrostu gospodarczego.

PAP/RIRM

drukuj