fot. cbsp.policja.pl

CBŚP: gang zaopatrywał stacje benzynowe w lewe paliwo i wyłudzał VAT

Policja i służba celna rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się odbarwianiem oleju opałowego, który następnie – jako olej napędowy – trafiał na stacje paliw; gang, wyłudzając VAT, naraził Skarb Państwa na ponad 10 mln zł strat  – dowiedziała się PAP w CBŚP.

Z ustaleń funkcjonariuszy lubelskiego CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej wynika, że przestępcy prowadzili nielegalny obrót paliwami w kilku województwach – od grudnia 2015 r. do października 2016 r.

Działalność ta polegała na zakupie za granicą oleju opałowego, który według dokumentów miał być transportowany cysternami do innego państwa, przejeżdżając przez Polskę.

W rzeczywistości olej był odbarwiany i po ponownym przepompowaniu do cystern olej – już jako napędowy – trafiał na stacje paliw w całym kraju, gdzie sprzedawany był jako legalnie wyprodukowane paliwo.

„Do tej pory w sprawie jest już 15 podejrzanych, którzy pełnili w grupie różne zadania. Zajmowali się odbarwianiem paliwa, jego transportem czy fałszowaniem dokumentacji księgowej” – powiedział w poniedziałek PAP kom. Rafał Szymański z CBŚP.

Do pierwszych zatrzymań doszło w październiku 2016 r. Trzech członków grupy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku w hali magazynowej w pobliżu Bełchatowa. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia wykorzystywane do odbarwiania oleju i cysternę z około 30 tys. litrów substancji ropopochodnej.

Funkcjonariusze ustalili kolejne osoby zamieszane w ten proceder. W kolejnych miesiącach zatrzymali osiem osób, w tym organizatorów i ich pomocników, jak również współpracujących z nimi kierowców.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dotyczące naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Cztery osoby, decyzją sądu, trafiły do aresztu na trzy miesiące.

PAP/RIRM

drukuj