CBA zatrzymało m.in. księgowego międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało księgowego międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT – dowiedziała się PAP. Wśród zatrzymanych z tej grupy jest też obywatel Wietnamu, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy. Wyłudzenia VAT mogą sięgać nawet 400 milionów złotych.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że do zatrzymań doszło dzisiaj we wspólnej akcji funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

„To operacja wymierzona w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy” – powiedział PAP Piotr Kaczorek.

„Przeszukaliśmy lub przeszukujemy łącznie 35 miejsc. Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie” – zaznaczył.

Podkreślił, że nadzór nad śledztwem CBA i środowymi działaniami sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Przeszukania dotyczą mieszkań, siedzib spółek, biur rachunkowych w Warszawie, w Wólce Kosowskiej i w woj. mazowieckim.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali m.in. głównego księgowego w tej międzynarodowej grupie.

„Był odpowiedzialny za strategiczne działania przestępcze, które miały rachunkowo uwiarygodnić fikcyjny obrót towarami” – powiedział PAP Piotr Kaczorek.

Drugim zatrzymanym przez CBA jest Wietnamczyk, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy. W latach 2016-17 wypłacił z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już zalegalizowane 24 mln zł i ok. 375 tys. euro.

Zatrzymani trafią do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie przedstawione zostaną im zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych i prania brudnych pieniędzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl