fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z ustawianiem przetargów na szkolenia w gminach

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z ustawianiem przetargów na szkolenia w gminach ze wsparciem unijnych środków. Zatrzymani to pracownicy firm. Wcześniej zatrzymany został ich szef.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził dziś, że funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA dokonali zatrzymań we Wrocławiu i Oławie (Dolnośląskie).

Zatrzymane przez CBA osoby były zatrudnione w podmiotach skupionych wokół przedsiębiorcy, który usłyszał zarzuty doprowadzenia do zmów przetargowych, w wyniku których kilka gmin w Polsce niekorzystnie rozporządzało swoimi finansami” – powiedział Temistokles Brodowski.

Według CBA działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej z innymi firmami i samorządowcami.

Według śledczych przestępstwo polegało na oferowaniu pomocy gminom Panki i Herby (Śląskie) oraz Opatów (Świętokrzyskie) przy zdobywaniu środków z Unii Europejskiej, w zamian za wygrywanie przetargów na szkolenia dla szkół i przedszkoli.

Działania grupy doprowadziły do strat samorządowców sięgających blisko 3 mln zł” – podał Temistokles Brodowski.

Zaznaczył, że zatrzymani trafią do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

Wcześniej w sprawie zatrzymano dziewięć osób, m.in. szefów kilku firm działających w grupie. Zatrzymani usłyszeli wówczas również zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, fałszowania dokumentów i działania na szkodę jednostek samorządowych.

Sprawa ma wiele wątków i nadal rozwija się. Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań” – powiedział naczelnik.

PAP

drukuj