fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało kierownika w centrali jednego z banków i trzech przedsiębiorców

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Warszawie na gorącym uczynku kierownika w centrali jednego z banków i trzech przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz tego banku, zajmujących się obrotem nieruchomościami – dowiedziała się PAP.

W zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy mieli otrzymywać od banku zlecenia na wsparcie dobrowolnej sprzedaży nieruchomości przez dłużników banku. Bank stracił na tym przynajmniej 50 tys. zł.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził zatrzymanie czterech osób przez agentów z lubelskiej delegatury CBA.

„Trzy z nich wpadły na gorącym uczynku przyjmowania łapówki, zatrzymano też powiązaną z nimi czwartą osobę” – sprecyzował.

Pracownik banku to kierownik zespołu restrukturyzacji i windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi – podał w rozmowie z PAP Brodowski.

Powiedział, że akcja prowadzona była w oparciu o własne materiały Biura. Funkcjonariusze przeszukali miejsca pracy i mieszkania zatrzymanych osób, gdzie zabezpieczyli dokumentację i sprzęt komputerowy.

Przestępstwo polegało na dostępie za łapówki do procedury zbywania nieruchomości, które są zabezpieczaniem kredytów tych dłużników, którzy nie regulowali swoich zobowiązań wobec banku, lub byli zagrożeni taką sankcją – wynika z ustaleń śledczych. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia – wyjaśnił Brodowski.

Śledczy ustalili też, że niekiedy zlecenia rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur – takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku.

„Ujawniona dotychczas kwota korzyści majątkowej, to co najmniej 50 tys. zł „ – podał Brodowski.

Zatrzymani przez CBA i materiały zebrane przez agentów trafią do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl