fot. CBA/cba.gov.pl

CBA zatrzymało dwie osoby podejrzewane o udział w tzw. mafii paliwowej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby podejrzewane o udział w tzw. mafii paliwowej. W ich przestępczej działalności nie odprowadzili ponad 300 tys. podatku VAT – ustalili śledczy.

Wydział komunikacji społecznej CBA potwierdził, że kolejnych zatrzymań podejrzewanych o członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej działających w ramach tzw. mafii paliwowej dokonali funkcjonariusze łódzkiej delegatury Biura.

„Do zatrzymań dwóch mężczyzn doszło na terenie Małopolski i Mazowsza. Jednocześnie przeszukano ich miejsca zamieszkania, a także inne wytypowane uprzednio lokalizacje” – podał wydział.

Śledczy ustalili, że zatrzymani przez CBA mężczyźni kontrolowali dwie spółki paliwowe, których celem działania było wyłącznie nieodprowadzanie VAT.

Agenci CBA przewieźli zatrzymanych do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Postawiono im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uszczuplenia należności podatkowych Skarbu Państwa. Wobec obu mężczyzn prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór policji.

Wydział przypomniał, że zatrzymania to kolejne działania, elementy śledztwa dotyczącego działania w latach 2013-18 tzw. mafii paliwowej. Jak wynika z dotychczas zgromadzonych informacji grupa przestępcza wprowadziła do obrotu, a następnie wystawiała fikcyjne faktury na towary – olej napędowy, olej smarowy, benzyny oraz olej rzepakowy i fałszowano dokumentację księgową.

Postępowanie przeciw tzw. mafii paliwowej prowadzone jest przez cztery delegatury CBA – białostocką, katowicką, łódzką i wrocławską. Do tej pory ponad 120 osób usłyszało zarzuty w nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Zabezpieczony przez śledczych majątek to blisko 13 mln zł.

Śledztwo nadal rozwija się, a Biuro nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

PAP

drukuj