PAP/EPA

„Cancel culture” nie zadziałał. Sz. Marciniak będzie sędziował finał Ligi Mistrzów

UEFA zdecydowała, że sędzia Szymon Marciniak poprowadzi finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Polski arbiter miał zostać zawieszony po tym, jak wziął udział w konferencji biznesowej organizowanej przez Sławomira Mentzena. Lewicowe stowarzyszenie „Nigdy Więcej” doniosło na sędziego do UEFA, oskarżając go o rasizm.

Sędzia Szymon Marciniak jeszcze grudniu poprowadził finał piłkarskich mistrzostw świata. Wtedy cały sportowy świat chwalił go za bezbłędne sędziowanie meczu. 29 maja 2023 r. polski arbiter wziął udział w konferencji Everest, której gospodarzem był jeden z liderów Konfederacji – Sławomir Mentzen. Tam sędzia opowiadał o swojej drodze na szczyt.

– Powąchałem sukcesu, poczułem smak porażki, która naprawdę gorzko smakuje. Ale zawsze mówię: faceta, biznesmena, kobietę sukcesu, poznajemy po tym, ile razy wstanie, a nie ile razy upadnie – mówił Szymon Marciniak podczas swojego wystąpienia.

Prelekcja nie spodobała się stowarzyszeniu „Nigdy Więcej”, skrajnie lewicowej organizacji oskarżającej niemalże wszystkich o antysemityzm, faszyzm i homofobię. Były szef stowarzyszenia jest prawomocnie skazany za nadużycia finansowe. Pomimo wyroku ukrywa się za granicą. „Nigdy Więcej” doniosło do UEFA na polskiego sędziego. W ich mniemaniu Szymon Marciniak wziął udział w agitacji politycznej, będąc przy tym rasistą i ksenofobem.

„1 czerwca 2023 Stowarzyszenie »NIGDY WIĘCEJ« wyraziło publiczną krytykę wydarzenia pn. „Everest” zorganizowanego przez Sławomira Mentzena i wezwało Szymona Marciniaka do zdystansowania się od poglądów skrajnie prawicowych i ksenofobicznych” – napisała na Twitterze organizacja.

Skutkiem tego donosu była groźba zawieszenia sędziego Marciniaka i uniemożliwienie mu poprowadzenia tegorocznego finału Ligi Mistrzów. W obronie arbitra stanęło Ministerstwo Sportu, PZPN i sami kibice. Do wsparcia sędziego ponad politycznymi podziałami zachęcał premier Mateusz Morawiecki.

„Wszystkie siły polityczne w Polsce mówią jednym głosem ws. sędziego Marciniaka. To najlepszy sędzia na świecie, szanujący każdego człowieka i dbający o ten szacunek na boisku i w życiu” – zwrócił uwagę szef rządu w swoim wpisie na Twitterze.

Opozycja zgadza się co do absurdu decyzji UEFA.

– Szymon Marciniak powinien być sędzią finału tego piłkarskiego święta – stwierdził niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski.

– Przypinanie jakichkolwiek politycznych łatek sędziemu Marciniakowi jest po prostu błędne. To stowarzyszenie powinno, poza wycofaniem kuriozalnego pisma, przeprosić pana Szymona Marciniaka – uważa rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

Szymon Marciniak wydał oświadczenie, w którym odrzucił wszystkie zarzuty stawiane przez lewicową organizację. Podkreślił, że na pierwszym miejscu stawia zasady fair play oraz szacunek do drugiego człowieka. Po tych wyjaśnieniach UEFA zdecydowała się nie zawieszać sędziego.

„UEFA dokładnie zbadała zarzuty dotyczące udziału Szymona Marciniaka w wydarzeniu zorganizowanym w Katowicach 29 maja 2023 roku. Zarzuty te traktowane są przez UEFA i całe środowisko piłkarskie z najwyższą powagą, ponieważ jednoznacznie odrzucamy wartości promowane przez grupę związaną z tą konferencją. Po dokładnym zbadaniu sprawy otrzymaliśmy od pana Marciniaka oświadczenie, w którym przeprosił i wyjaśnił swój udział w zdarzeniu” – oznajmiła UEFA.

Warto jednak zaznaczyć, że organizacje piłkarskie FIFA i UEFA same mają  poważne problemy z wiarygodnością. Ich szefowie to wieloletni przyjaciele Władimira Putina i rosyjskich i oligarchów. Dzięki osobistym relacjom  Rosja zorganizowała mundial cztery lata po aneksji Krymu. Ostatnie Mistrzostwa Świata rozgrywane były w Katarze – kraju, w którym łamane są podstawowe prawa człowieka. Co chwila w strukturach wyżej wymienionych organizacji piłkarskich na jaw wychodzą afery korupcyjne.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl