fot. twitter.com/c_jurkiewicz

C. Jurkiewicz: PO próbowała ograć Polskę i budować inny przekaz medialny

We wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam szef warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości Cezary Jurkiewicz powiedział, że poniedziałkowa nadzwyczajna sesja Rady Warszawy została zmanipulowana przez Platformę Obywatelską. Zamiast na sprawie reprywatyzacji, PO skupiła się na projekcie dot. metropolii warszawskiej – poinformował.

Polityk odniósł się również do działań CBA związanych z dziką reprywatyzacją. Już 7 osób zostało zatrzymanych i na tym na pewno się nie skończy – wskazał Cezary Jurkiewicz.

Wszyscy dotychczas zatrzymani związani są z jednym tylko adresem. Dzika reprywatyzacja dotyczyła około 170 działek. Zatem, jeśli przemnożymy 170 * 7, to możemy uzyskać spodziewaną ilość zatrzymanych. Wiemy natomiast, że jedna z tych osób prowadziła 169 postępowań reprywatyzacyjnych. To jest mec. Robert N., który był mózgiem całej operacji – powiedział gość TV Trwam.

To jest przerażające, że w Warszawie kwitnął taki proceder u boku prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, a ta do dziś nie czuje się odpowiedzialna za taką kolej rzeczy – dodał polityk.

Cezary Jurkiewicz odniósł się również do nieobecności prezydent Gronkiewicz-Waltz na poniedziałkowej specjalnej sesji Rady Warszawy dotyczącej procesu reprywatyzacji.

– To jest chyba napisana historia do prezydent Gronkiewicz-Waltz, że ona nie wiedziała o tym, co się działo, więc nie odpowiada za to, co się wydarzyło. Ta niewiedza nie zwalnia jej z jednej rzeczy. Odniosę się tu do art. 231 Kodeksu karnego, czyli niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. „Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Zastanawiam się tutaj nad niedopełnieniem obowiązków, ale w sytuacji prezydent Warszawy mamy chyba do czynienia z drugim paragrafem tego artykułu, czyli: „Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10”. A tutaj mamy do czynienia z osiągnięciem korzyści majątkowej. Chodzi o kamienice przy ul. Noakowskiego 16. To jest 5 mln zł, jakie poprzez męża, który odzyskał tę kamienicę, przejęła rodzina Waltzów – podkreślił polityk.

W całej sprawie trudno jest mówić o reprywatyzacji, ponieważ był to proces wywłaszczeń – zaznaczył Cezary Jurkiewicz i dodał, że ci ludzie, którzy byli właścicielami, są w tej chwili wywłaszczani.

Według Cezarego Jurkiewicza Platforma Obywatelska podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta próbowała „ograć całą Polskę”, budując zupełnie inny przekaz medialny.

30 stycznia PiS złożył wniosek o sesję nadzwyczajną w tych sprawach, które interesują Warszawę. Sugerowaliśmy we wniosku termin 2 lutego. Platforma złożyła nowy wniosek 2 lutego i obie sesje zostały ustalone na 6 lutego, na czas, kiedy nie ma prezydent Gronkiewicz-Waltz. Połączono te sesje, ale odwrócono ich kolejność. Tym samym sesja związana z projektem ustawy metropolitarnej, czyli nie z faktem, tylko z projektem, PO zakryła fakt rzeczywisty – doświadczenie 40 tys. mieszkańców wyrzuconych na bruk i mnóstwo osób skrzywdzonych poprzez odebranie im majątków. Tak właśnie wyglądała ta nadzwyczajna sesja – wskazał Cezary Jurkiewicz.

 

POLSKI PUNKT WIDZENIA 07.02.2017

RIRM

drukuj