Bydgoszcz: poświęcenie relikwiarza i obrazu św. Rity

W liturgiczne wspomnienie św. Rity, w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy, poświęcono relikwiarz oraz obraz św. Rity. Aktu poświęcenia dokonano na początku Mszy św. Uczynił to ks. bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna. Wcześniej odbyło się nabożeństwo do Świętej.

W Polsce św. Rita była czczona początkowo głównie w Krakowie w kościele Augustianów św. Katarzyny. Tam znajduje się figura św. Rity i jej relikwie. Od ok. 20 lat św. Rita czczona jest także w Nowym Sączu. Z biegiem czasu kult świętej dotarł także do innych polskich parafii. Do Bydgoszczy relikwie świętej zostały przywiezione 22 maja zeszłego roku. Od tego momentu, w parafii św. Łukasza na Fordonie rozpoczął się kult Świętej.

22 dnia każdego miesiąca, podczas nabożeństwa czytane są prośby wiernych. Następnie odprawiana jest Msza św. z poświęceniem róż.

– Pierwotnie planowaliśmy, że modlitwy będą trwały pół godziny. Jest ich jednak tak wiele – przesyłane są głównie drogą mailową – że musieliśmy wydłużyć czas do ponad godziny. Jest to koronka do św. Rity, wychodzą nowe pozycje książkowe na jej temat. Kult wciąż się rozszerza. Przyjeżdża do nas bardzo dużo ludzi. Podczas uroczystości było kiedyś ponad 900 osób. Na uroczystości w czwartek poświęcono relikwiarz. Jest on otoczony dwiema różami. Na dole znajdują się dwie obrączki. Jedna z obrączek została przekazana przez, parę małżonków, druga zaś to obrączka św. Rity. Poświęcony został także piękny obraz św. Rity – powiedział ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza w Bydgoszczy.

Ksiądz Mirosław Pstrągowski dodał, że obraz został namalowany przez siostrę Annę Mika, a powstał na podstawie krakowskiej figury świętej. Jak stwierdziła autorka obrazu – praca nad nim trwała trzy miesiące.

– Można powiedzieć, że duchowa przygoda ze św. Ritą rozpoczęła się dokładnie 22 lutego br., podczas nabożeństwa ku czci tej Świętej, ponieważ właśnie wtedy ks. Proboszcz ogłosił wobec wszystkich, że powierza mi namalowanie obrazu. Nie było już odwrotu. Gdy tylko wróciłam do domu, rozpoczęłam przygotowanie: ułożyłam specjalną modlitwę do św. Rity, którą odmawiałam zawsze przed przystąpieniem do tej szczególnej czynności. Obraz św. Rity został oddany do oprawy 5 maja – powiedziała s. Anna Mika.

Święta Rita miała możliwość przeżycia swojego życia we wszystkich stanach. Była: żoną, matką, wdową, zakonnicą oraz stygmatyczką. Przez 15 lat nosiła cierń – stygmat przynoszący wielki ból i niemiły zapach. Do niej uciekają się ludzie z różnymi problemami – jest patronką od spraw trudnych i niemożliwych.

– Św. Rita miała widzenie świętych: Augustyna, św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja z Tolentino. Można powiedzieć, że na podstawie tych świętych budowała swoje życie, naśladowała ich. Przede wszystkim jednak miała wielkie nabożeństwo do męki Pana Jezusa, związane właśnie z jej stygmatem. Jest to niezwykła święta – zaznaczył ks. Mirosław Pstrągowski.

Święta Rita, patronka spraw trudnych, jest wzorem świętości aktualnym także i dziś, po wielu wiekach. Istnieje też wyróżnienie związane z jej imieniem – Nagroda Św. Rity przyznawana jest osobom dającym swą postawą świadectwo przebaczającej miłości. Otrzymały je między innymi mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki i piosenkarka Eleni.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl