fot. PAP/EPA

Bułgaria i Grecja chcą wspólnego stanowiska ws. nielegalnej imigracji

Rządy Bułgarii i Grecji deklarują, że gotowe są wypracować wspólne stanowisko w sprawie nielegalnej imigracji oraz współpracować w dziedzinie obronności i energetyki – poinformowali dziś premierzy obu państw Bojko Borysow i Aleksis Cipras.

Premierzy przeprowadzili dziś rozmowy w Sofii. Odbyło się tam też wspólne posiedzenie gabinetów obu państw. Podpisano porozumienia o współpracy w energetyce, kulturze i turystyce.

Według premiera Ciprasa Bułgaria i Grecja, jako członkowie Unii Europejskiej i NATO, wspólnie opracują i będą solidarnie przedstawiać stanowisko w sprawie zwalczania nielegalnej imigracji; by to ułatwić, między premierami będzie ustanowiona otwarta linia komunikacji – dodał Cipras.

Ważnym tematem rozmów było zakończenie w jak najszybszym terminie uzgodnień technicznych i rozpoczęcie budowy interkonektora gazowego między Bułgarią i Grecją. Ma on z jednej strony umożliwić Bułgarii dywersyfikację dostaw gazu, a z drugiej stać się ważną częścią transeuropejskiego korytarza gazowego Północ–Południe.

Premier Grecji poruszył też kwestię ewentualnego wznowienia planu budowy rurociągu, który połączyłby bułgarski port czarnomorski Burgas i grecki Aleksandrupoli na Morzu Egejskim. Projekt ten, w którym uczestniczyć miała Rosja, Bułgaria wstrzymała w 2013 roku.

Cipras podkreślił, że w Grecji analizowana jest obecnie kwestia wznowienia tego projektu; strona bułgarska na razie nie podjęła tego tematu. Porozumiano się natomiast w sprawie utworzenia połączenia kolejowego między portami Burgas i Aleksandrupoli, które łączyłoby Morze Czarne z Egejskim, omijając cieśninę Bosfor.

– Terminal gazu skroplonego, który Grecja buduje w Aleksadrupoli, oraz interkonektor do Bułgarii umocnią pozycje obu państw na mapie energetycznej (Europy) i przyniosą obopólne zyski – podkreślił Cipras.

Interkonektor to połączenie między systemami gazociągowymi obu krajów.

Problemem ważnym dla obu stron, o którym wspomniał premier Bułgarii, jest konieczność zakończenia blokad wspólnej granicy organizowanych przez greckich farmerów. W ostatnich kilku latach zimą dochodzi do trwających wiele tygodni blokad, przynoszących Bułgarom duże straty. Borysow podkreślił, że otrzymał od premiera Ciprasa zapewnienie, że już we wrześniu zorganizuje w tej sprawie spotkania z farmerami oraz ich związkami zawodowymi.

PAP/RIRM

drukuj