fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Brzeszcze: na cmentarzu komunalnym zostaną upamiętnione ofiary ewakuacji obozu Auschwitz z 1945 roku  

Na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach w woj. małopolskim odbędą się dziś uroczystości upamiętniające ofiary ewakuacji obozu Auschwitz, przeprowadzonej przez Niemców 75 lat temu.

Obchodom przyświeca fragment z Księgi Psalmów: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty oraz upamiętnią ofiary Marszu Śmierci. W pochodach zginęło ok. 600 osób.

Część z nich jest pochowanych na Brzeskiej nekropolii – wskazuje Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz–Birkenau, która organizuje obchody.

– Brzeszcze są oddalone od Auschwitz zaledwie o 5 km. Tutaj jest pierwszy pomnik ofiar tego marszu. 19 stycznia 1945 roku niemiecki burmistrz nakazał zebranie wszystkich ciał od obozu Auschwitz do końca Brzeszcz. Zostały przez okolicznych mieszkańców pochowane na cmentarzu parafialnym w Brzeszczach. Leżą tam zarówno ofiary wyznania mojżeszowego, jak i innych wyznań, razem z katolikami. Jest wspólna, zbiorowa mogiła, na której jest gwiazda Dawida i katolicki Krzyż – mówi Dagmar Kopijasz.

Niemcy przygotowywali ewakuację Auschwitz już pod koniec 1944 roku. Zadecydowali, że rozpocznie się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia wkroczeniem armii sowieckiej. Kolumny więźniów miały się składać wyłącznie ze zdrowych ludzi, którzy podołają trudom długiego marszu. Wśród ewakuowanych znalazło się jednak sporo chorych, którzy obawiali się, że pozostanie w obozie będzie oznaczało śmierć.

RIRM

drukuj