fot. PAP/EPA

Brytyjczycy stawiają na wykwalifikowanych pracowników

Brytyjski rząd przedstawił plany nowego punktowego systemu imigracyjnego, który ma przyciągnąć tylko wykwalifikowane osoby. Będzie on obowiązywał od początku 2021 roku.

Nowy system zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw, a także radykalnie ograniczy możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Zgodnie z planem, aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów. Z tej liczby 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe. Kolejne punkty można uzyskać, jeśli oferta pracy przewiduje zarobki pomiędzy 23 a 25 tys. funtów rocznie.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk uspokaja, że punktowy system imigracyjny nie uderzy w Polaków przebywających w Anglii lub wybierających się na Wyspy.

– Ci, którzy są w tej chwili, mogą spać spokojnie, muszą tylko spełnić warunki, których oczekuje od nich administracja brytyjska. Tam jest taki specjalny ponoć prosty system rejestracji na płaszczyźnie internetowej. Wśród Polonii ta rejestracja przebiega powoli, ponieważ do tej pory zarejestrowało się niewiele ponad 50 procent. Trudno powiedzieć, być może część będzie decydowała się wrócić do kraju, ale jeszcze raz chce bardzo wyraźnie powiedzieć, że ci, którzy tam są a nawet ci, którzy w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy trafią do Wielkiej Brytanii, mają zagwarantowane prawa zawarte w porozumieniu z Unią Europejską – wskazuje europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia. Do końca br. trwa tzw. okres przejściowy służący uregulowaniu wielu kwestii m.in. wynegocjowaniu warunków nowej umowy handlowej pomiędzy UE a Wielką Brytanią. W tym okresie zmianom nie ulegną prawa obywateli i prawa gospodarcze.

RIRM

drukuj