fot. brodnica.com.pl

Brodnica: stan alarmowy na rzece Drwęca przekroczony o 14 cm

Stan alarmowy na rzece Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie) jest przekroczony o 14 cm i wynosi 274 cm. Woda cały czas się podnosi, a strażacy twierdzą, że tak wysokiego jej poziomu nie pamiętają w ostatnich latach. Służby są postawione w stan najwyższej gotowości.

„Cały czas prowadzimy nadzór rzeki, żeby kontrolować podnoszenie się wody. Przez ostatnie dwa dni pracowaliśmy blisko ulicy Sienkiewicza, gdzie przerwana została grobla, a woda zalała działki. Park w mieście jest również częściowo zalany” – powiedział PAP oficer dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy asp. Jacek Szałkowski.

Stan alarmowy w Brodnicy wynosi 260 cm, a stan ostrzegawczy 230.

„Poważne zagrożenie dla miasta jest pewnie przy jeszcze nieco wyższym poziomie wody, ale nie jestem w stanie powiedzieć, przy jakim dokładnie. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Razem z burmistrzem i zarządzaniem kryzysowym miasta oraz starostwa podejmujemy stosowne działania. Dzisiaj układaliśmy worki z piaskiem na małym wale przeciwpowodziowym, żeby woda się nie dostawała dalej” – dodał asp. Jacek Szałkowski.

Podkreślił, że w sobotę pogoda w Brodnicy była piękna i słoneczna.

„Miejmy nadzieję, że aura będzie łaskawa, ale nie mamy na to wpływu. Nie pamiętam takiego poziomu Drwęcy w ostatnich latach w naszym mieście. Dwa lata temu mieliśmy w Polsce odwrotną sytuację, gdyż było za mało wody. Obecnie jest odwrotnie. Teraz nawet niewielkie i krótkie opady deszczu mogą lokalnie podnieść stany wód” – podsumował oficer dyżurny.

PAP/RIRM

drukuj