fot. pixabay.com

Bon na zasiedlenie

Każdy, kto nie ukończył trzydziestego roku życia i chce podjąć pracę w miejscu oddalonym od miejsca zameldowania o 80 kilometrów, może wystąpić o bon na zasiedlenie. Otrzymać można 8 tysięcy złotych.

Osoby młode w poszukiwaniu pracy często zmieniają miejsce zamieszkania. Warto pamiętać więc o formach wsparcia, jakie możemy uzyskać decydując się na taki krok. A mowa tu o bonie na zasiedlenie.

– Ten bon ma wspomagać finansowo osoby, które zdecydują się podjąć zatrudnienie w pewnej odległości od miejsca zamieszkania. Ta odległość jest zdefiniowana jako 80 km lub czas przejazdu z miejsca zamieszkania do z miejsca podjęcia zatrudnienia w obie strony minimum 3 godziny – mówi rzecznik prasowy powiatu krakowskiego Krzysztof Kamiński.

Aby otrzymać bon na zasiedlenie, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

– Mogą się o niego ubiegać osoby do 30 roku życia, które chcą zmienić swoją sytuację życiową i zawodową. Jeśli ktoś chce się przeprowadzić, znaleźć prace w innym rejonie Polski, może się o taki bon starać – tłumaczy Wioletta Jamróz, zastępca kierownika Działu Programów Rynku Prac, Urząd Pracy w Gdańsku.

Kolejny warunek to przeprowadzanych co najmniej sześć miesięcy w przeciągu ośmiu miesięcy od podpisania umowy – nie ma znaczenia natomiast czy będzie to umowa o pracę, własna działalność czy umowa zlecenie. Ważne, by zarobić przynajmniej najniższą krajową i by były od tego odprowadzone składki ubezpieczeniowe. Aby otrzymać bon, zgłaszamy się do urzędu pracy w miejscu zameldowania. Dalej, tak jak w Gdańsku, we wszystkim pomoże nam doradca klienta.

– Doradca klienta przygotowuje indywidualny plan działania, w którym uwzględnia bon na zasiedlenie, wydaje taki bon i na tej podstawie są prowadzone dalsze formalności, podpisywana jest umowa z taką osobą – wyjaśnia Wioletta Jamróz.  

W momencie podjęcia pracy trzeba przedstawić umowę lub wypis z centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami mamy na to 30 dni.

– Jeżeli w przeciągu tego okresu nastąpi ustanie stosunku pracy albo zawieszenie działalności, a potem podjęcie, za każdym razem będzie 7 dni na poinformowanie o tym urzędu – zaznacza Krzysztof Kamiński.

Obecnie kwota bonu to dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia – można więc uzyskać nawet 8 tysięcy złotych.

TV Trwam News

drukuj