Bolesławiecka bazylika pomaga samotnym matkom

Bolesławiecka bazylika maryjna, obok Matki Bożej Wniebowziętej, ma jeszcze jednego, szczególnego patrona. To św. Mikołaj Biskup, patron dzieł dobroczynnych. Już po raz kolejny wierni z parafii wpatrzeni we wzór swojego patrona ofiarowali dar serca potrzebującym matkom.

Kolejny już transport darów powędrował do Domu Samotnej Matki w Żarach, prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. Miejsce to jest schronieniem dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, czyli kobiet w ciąży oraz samotnych matek, ojców lub innych osób sprawujących opiekę nad małoletnimi dziećmi. Dom zapewnia całodobowe, bezpieczne od prześladowców schronienie, wsparcie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych oraz wszechstronną pomoc w zorganizowaniu życia na nowo. Jednorazowo w Domu może przebywać ok. 30 matek z dziećmi. W ciągu 22 lat istnienia ośrodka pomoc uzyskało 712 kobiet oraz 841 dzieci. Rocznie z pomocy ośrodka korzysta średnio 36–38 kobiet i 42-47 dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Mieszkańcy Domu pokrywają częściowo koszty swego pobytu, ale te środki nie wystarczają na prawidłowe funkcjonowanie, dlatego tak ważna jest każdorazowa pomoc ze strony wszystkich ludzi dobrej woli. Już od kilku lat do pomocy włącza się wspólnota parafialna bolesławieckiego sanktuarium maryjnego. 15 listopada wyruszył kolejny transport darów. Dzięki inicjatywie ks. Artura Kotrysa, przez dwa tygodnie zbierane były dary dla mieszkańców domu. Przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bazylice wystawiony był kosz z logo Caritas, do którego składane były środki czystości, odzież damska i dziecięca, żywość, artykuły podstawowej potrzeby, drobny sprzęt gospodarstwa domowego. W tę zbiórkę włączyło się wielu parafian. W przygotowaniu transportu uczestniczyli wolontariusze parafialnej grupy Caritas, panie katechetki Teresa Czarnecka i Marta Pankiewicz z grupami młodzieży 1 Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, oraz inni katecheci z miejscowego korpusu katechetów, uczący w innych szkołach bolesławieckich. Podziękowania należą się również anonimowemu dobrodziejowi, który systematycznie pomaga parafialnej Caritas, min. organizując transport.

diecezja.legnica.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl