Będzie ekshumacja zwłok Anny Walentynowicz

Na 17 września planowana jest ekshumacja zwłok  śp. Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki „Solidarności”. Sekcja zwłok i zbadanie ciała odbędzie się w Instytucie w Bydgoszczy w dniach  17 i 18 września.

 

Rodzina będzie też wnioskować o dodatkowych biegłych, którzy będą ją reprezentować.

 

W przypadku m.in. sekcji śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego czy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, śledczy nie wyrazili na to zgody.

 

Rodzina nie ma absolutnie żadnych tajemnic w tej sprawie i opowiada się za transparentnością postępowania. Będziemy wnioskować o dodatkowych, wskazanych przez nas biegłych – zapowiada mec. Stefan Hambura, pełnomocnik rodziny śp. Anny Walentynowicz.

 

„Będziemy też wnioskowali o własnych ekspertów i tutaj ustaliłem wraz z prokuratorem, że odpowiednie wnioski zostaną złożone do Prokuratury Wojskowej. Oczywiście będziemy się też starali o tzw. zewnętrznych obserwatorów, gdyż uważam, że to co do tej pory się dzieje, powołuję się na słowa premiera Olszewskiego to jest w dużej części ta parodia śledztwa. Chciałbym, żeby osoby postronne (z zewnątrz) brały udział w całej procederze w roli obserwatorów”- powiedział Stefan Hambura.

 

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a tymczasem rządy państwa prawa w tej sprawie nie zdały egzaminu, dlatego domagamy się jak największej otwartości tego postępowania –zaznaczył mecenas.

 

 „Do tej pory zostały tutaj złamane prawa podstawowe i prawa człowieka. To co się dzieje to nijak się ma do standardów zachodnich. Myślę, że teraz jest czas, żeby była pełna przejrzystość w tym postępowaniu, gdyż zarówno rodzina jak i ja opowiadamy się za tym, aby była pełna transparentność. Tutaj nikt nic nie ma do ukrycia. Chodzi o to, żeby matka Solidarności, nazwana Anną Solidarność również po śmierci była odpowiednio traktowana tak jak to przystało na osobę o takich zasługach dla Polski i nie tylko Polski, ale Europy i świata” – dodał Hambura.

 

Wypowiedź Stefana Hambura:


Pobierz Pobierz

 

RIRM
drukuj