Banki aprobują propozycje ZBP, by ulżyć frankowiczom

Rekomendacje ZBP zostały zaaprobowane przez banki – poinformował w czwartek prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Zaapelował, by banki zaczęły uwzględniać ujemny LIBOR już od lutego br.

Chodzi m.in. o bank PKO BP, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank, a także mBank i BZ WBK.

Przed tygodniem Związek Banków Polskich przedstawił im sześć rekomendacji, tak by odciążyć kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w szwajcarskiej walucie.

Związek zaproponował m.in., by banki uwzględniały ujemną stawkę LIBOR dla franka przy wyliczaniu oprocentowania rat kredytów, a także zmniejszenie na 6 miesięcy spreadu walutowego.

Ponadto kredytobiorcy mogliby składać wnioski o wydłużenie okresu spłaty zobowiązań – mówi szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Te propozycje z pakietu dotyczą osób, które zaciągnęły kredyt, a jednocześnie zamieszkują daną nieruchomość. Te propozycje nie dotyczą kredytów na cele inwestycyjne. Jest kilkanaście proc. takich kredytów i te rozwiązania tych propozycji nie dotyczą. Biorąc pod uwagę opinie banków, opinie klientów i zgłoszone inne propozycje, zarząd ZBP postanowił doprecyzować i uzupełnić swoje stanowisko. Po pierwsze, zwrócimy się do banków z wnioskiem o to, aby jeśli to jest tylko technicznie możliwe, zaproponowane przez ZBP rozwiązania obowiązywały od 1 lutego 2015 r. – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.    

Przypomnijmy, 15 stycznia szwajcarski bank centralny ogłaszając nieoczekiwanie, że uwalnia kurs swojej waluty, spowodował panikę na rynku. Za franka trzeba było zapłacić nawet 5,19 zł. Obecnie kurs waha się w okolicach 4,10 gr.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl