fot. PAP/Michał Zieliński

B. Szydło: Polska potrzebuje współpracy rządu i samorządu

Polska potrzebuje współpracy rządu i samorządu, ponieważ rządowi potrzebni są partnerzy w samorządach do realizacji przygotowanych programów – mówiła w czwartek w Łomży (Podlaskie) wicepremier Beata Szydło.

Wspólnie z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim, łomżyńskimi parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości: Bernadetą Krynicką i Lechem Kołakowskim oraz wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, wicepremier wspierała podczas spotkania na łomżyńskim Starym Rynku, kandydatkę PiS w wyborach na prezydenta Łomży – Agnieszkę Muzyk. Agnieszka Muzyk była do maja wiceprezydentem Łomży.

„Polska potrzebuje współpracy rządu i samorządu. Rząd przygotował bardzo wiele programów, projektów, które są kierowane właśnie do samorządów. Potrzebujemy w samorządzie partnera, tych ludzi, którzy będą chcieli korzystać z tych programów, będą chcieli aplikować do różnych projektów – i społecznych, i infrastrukturalnych, i inwestycyjnych – które będą później tutaj realizowane u państwa w Łomży, w waszym powiecie, w waszym województwie” – mówiła Beata Szydło.

Podkreśliła, że nadchodzące wybory samorządowe powinny być dla każdego momentem „mocno refleksyjnym i ważnym”, gdyż będą w nich wybierani ludzie, którzy przez najbliższych pięć lat będą w imieniu mieszkańców „myśleli, planowali, działali na rzecz rozwoju” małych ojczyzn.

„I ważne jest to, żeby to byli ludzie, którzy chcą z państwem współpracować, chcą z państwem rozmawiać, służyć wam” – powiedziała wicepremier.

Agnieszka Muzyk podziękowała Beacie Szydło za wsparcie.

„Jest pani dla mnie wzorem polityka i wzorem osoby niezwykle zaangażowanej w sprawy polskie” – powiedziała kandydatka o Beacie Szydło.

Agnieszka Muzyk podkreślała również zasługi rządu dla miasta. Jak dodała, „jest dla nas ważne, że miasta takie jak Łomża, są brane pod uwagę w zrównoważonym rozwoju”. Wymieniła, że szczególnie istotne było dotychczasowe wsparcie w zakresie polityki senioralnej, przy tworzeniu środowiskowego domu samopomocy dla osób z upośledzeniami czy remoncie hali sportowej.

Agnieszka Muzyk odniosła się także do podpisanej w czwartek umowy na budowę kolejnego odcinka drogi S61 Via Baltica, który ma stanowić obwodnicę Łomży.

„Te działania zmierzają do tego, że uda nam się zbudować silny ośrodek gospodarczy” – podkreśliła. Zadeklarowała, że „silna Łomża” jest jej głównym celem.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że „polityka nie rozgrywa się tylko na szczeblu centralnym”.

„Jej istotne wymiary realizowane są na szczeblach regionalnych, na szczeblach powiatów i gmin” – ocenił.

Dodał, że „polityka nie może być wyłącznie funkcją własnych ambicji”.

„PiS postawiło na osobę aktywną, sprawdzoną, która gwarantuje dobrą współpracę z władzami centralnymi” – mówił Jarosław Zieliński.

Podczas wystąpień działaczy PiS słychać było okrzyki zwolenników obecnego prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, który na początku września został wykluczony z partii Jarosława Kaczyńskiego. Stało się to po tym, jak PiS przedstawiło Agnieszkę Muzyk jako swojego kandydata na prezydenta Łomży. Mariusz Chrzanowski postanowił stworzyć własny komitet i ubiegać się o reelekcję.

PAP/RIRM

drukuj