fot. PAP/Cezary Słomiński

B. Nowacka: Ogłosimy projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa; prof. P. Jaroszyński: To działalnie mające na celu scalić środowiska lewicowe

Barbara Nowacka zapowiada projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. Jego założenia mamy poznać w najbliższą niedzielę, 6 stycznia – poinformowała Nowacka, która jest liderem Inicjatywy Polska. „To działanie ma na celu scalić postkomunistyczne środowiska lewicowe” – ocenił prof. Piotr Jaroszyński.

Zdaniem Barbary Nowackiej, polskie społeczeństwo coraz częściej mówi o rozdziale Kościoła od państwa, chce m.in. „wyprowadzenia” religii ze szkół i ograniczenia jej finansowania. Inicjatywa Polska współpracuje w tym obszarze z Nowoczesną, która – według Nowackiej – też jest bardzo zainteresowana takim postulatem.

Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM i KUL, widzi te zapowiedzi w kontekście kampanii wyborczej, która ma scalić środowiska lewicowe i postkomunistyczne.

Których celem było wyeliminowanie religii, a przede wszystkim chrześcijaństwa, wpływu na życie publiczne, ale w ogóle na życie człowieka. Wyprowadzenie religii ze szkoły i życia publicznego w konsekwencji prowadzi do wyeliminowania religii w ogóle, a tym samym do upadku cywilizacji. Nie było cywilizacji, która by była niereligijna, a ponieważ nasza cywilizacja zachodnia, w tym Polska, jest zbudowana na chrześcijaństwie, w związku z tym mamy tu do czynienia z próbą likwidacji cywilizacji europejskiej i kultury oraz tożsamości polskiej w takim wymiarze, w którym Polski i polskości po takiej operacji miałoby już nie być – zaznaczył prof. Jaroszyński.

Warto przypomnieć, że zasady określające stosunek prawny państwa do Kościoła Katolickiego i innych związków wyznaniowych, wpisane do Konstytucji RP, zostały ustalone w drodze dialogu społecznego.

Ustawa zasadnicza z 1997 r. mówi m.in. o zasadzie demokratycznego państwa prawnego, respektującego chrześcijańskie dziedzictwo narodu. Daje także gwarancje poszanowania wolności sumienia i religii.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl