pixabay.com

Autobus wspierający osoby bezdomne wraca na ulice Gdańska

Autobus wspierający osoby bezdomne wyruszy w poniedziałek wieczorem po kilkumiesięcznej przerwie na ulice Gdańska. Załoga „autobusu SOS – pomoc” będzie wydawać potrzebującym gorącą zupę oraz ciepłą odzież. Ta forma pomocy bezdomnym działa w Gdańsku od 2017 r.

„To mobilne wsparcie jest uruchamiane w mieście w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych” – poinformowała rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Sylwia Ressel.

Załoga autobusu – m.in. pracownik socjalny, ratownik medyczny – udzielać będzie wsparcia codziennie w czasie postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem policji przy ul. Białej we Wrzeszczu; oraz ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka”, naprzeciwko Dworca Głównego PKP w Gdańsku.

Pomoc dla potrzebujących w autobusie stanowić będzie m.in. wydawanie gorącej zupy na wynos oraz ciepłej odzieży, np. czapek, rękawiczek, swetrów i szali.

Na miejscu osoby bezdomne mogą też otrzymać pełną informację o dostępnym wsparciu dla nich w mieście. W razie potrzeby mogą również skonsultować się z ratownikiem medycznym. Pomoc będzie świadczona z zachowaniem reżimu sanitarnego w epidemii.

Pieniądze na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył gdański MOPR. Zadanie realizuje w tym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza zaś spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

PAP

drukuj