Do ARiMR wpłynęło już ponad 1,1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie

Ponad 1,1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2017 r. złożyli już rolnicy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. W zeszłym tygodniu szef resortu przedłużył możliwość składania wniosków o dopłaty do 31 maja.

Zgodnie z prawem unijnym wnioski należy składać od 15 marca do 15 maja. Kilka dni temu szef resortu na wniosek gospodarzy przedłużył termin o dwa tygodnie. Wnioskowali o to także posłowie części opozycji.

– Praktycznie będzie to największa ilość od wielu lat, ale część rolników nie złożyła tych wniosków, dlatego też przedłużyliśmy o dwa tygodnie (termin składania – red.). Liczymy, że do 31 maja pozostali rolnicy złożą te wnioski tak, że nie będzie konieczności czy potrzeby wprowadzania przepisu, który mówi o spóźnieniu jednodniowym i jednoprocentowym opóźnieniu –  podkreśla Krzysztof Jurgiel.

Po zakończeniu składania wniosków urzędnicy przystąpią do kontroli administracyjnych.  Wypłaty środków unijnych za ten rok rozpoczną się 15 grudnia.

W ubiegłym roku wyjątkowo, ze względu na nowe zasady dopłat, Komisja Europejska przesunęła termin ich przyjmowania do 15 czerwca bieżącego roku.

RIRM

drukuj