fot. pixabay.com

ARiMR: producenci truskawek poszkodowani m.in. przez przymrozki mogą składać wnioski o pomoc

Producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan mogą do 20 października tego roku składać wnioski o pomoc – poinformowała dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR.

Jak poinformowała ARiMR w piątkowym komunikacie, z dofinansowania mogą skorzystać producenci rolni, w których gospodarstwach w tym roku przymrozki wiosenne, huragan lub grad spowodowały straty na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw krzewów owocowych i truskawek. [czytaj więcej]

Wskazano, że jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z pięciu ubiegłych lat (z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej), wsparcie będzie przyznawane w ramach pomocy de minimis. Natomiast w przypadku strat, które wynoszą powyżej 30 proc. obliczanej na tej samej zasadzie średniej rocznej produkcji, pomoc będzie udzielana poza formułą de minimis.

ARiMR podała też, że aby obliczyć wysokość dofinansowania, należy pomnożyć deklarowaną przez rolnika we wniosku powierzchnię upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawkę pomocy – 2,5 tys. zł. Jedno gospodarstwo nie może jednak otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro. W przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), kwota pomocy będzie pomniejszana o 50 proc.

Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysyłać drogą pocztową, a także przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl