Apel premiera D. Tuska o przygotowanie europejskiego planu działania dotyczącego przyszłości Ukrainy oraz bezpieczeństwa regionu
Premier Donald Tusk zaapelował o pilne przygotowanie europejskiego planu działania dotyczącego przyszłości Ukrainy oraz bezpieczeństwa regionu. Jak stwierdził, w przeciwnym razie „inni globalni gracze” zadecydują o naszej przyszłości. Natomiast prezydent Andrzej Duda wezwał, by w kwestii rozwiązań pokojowych słuchać spokojnie tego, co osobiście mówi prezydent Donald Trump, a nie komentarzy.
Dyskusja na temat bezpieczeństwa regionu rozgorzała po środowych telefonicznych rozmowach Donalda Trumpa z prezydentami Rosji i Ukrainy na temat rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Amerykański przywódca przyznał, że zarówno Władimir Putin, jak i Wołodymyr Zełenski wyrazili chęć dążenia do zawarcia pokoju.
Z koeli minister obrony USA, Pete Hegseth, uznał powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 r. za mało realistyczny cel.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa zdominowana przez przyszłość Ukrainy https://t.co/bSULtxttHb
— Radio Maryja (@RadioMaryja) February 14, 2025
W programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam dr Marek Kawa zwracał uwagę na błędy i zaniedbania, jakie przed wybuchem wojny i w jej początku popełniły kraje Europy oraz poprzednia amerykańska administracja. Zdaniem eksperta, Donald Trump na początku chce błyskawicznych efektów i szybkiego doprowadzenia do zatrzymania rozlewu krwi po obu stronach.
– W tym roku prawdopodobne jest, że konflikt zostanie zamrożony. Kwestia odbudowy Ukrainy i wpływów, pod jakimi auspicjami pozostanie Ukraina, jaka jest jej przyszłość – to kwestie, na które trudno dzisiaj odpowiedzieć. Część europejską NATO czeka większe zaangażowanie. Jako Polska powinniśmy być bardzo roztropni. Patrząc na słowa wypowiadane przez Pete’a Hehsetha czy J. D. Vance’a, Donald Trump czeka na realne zaangażowanie krajów, zwłaszcza tych, które stać – powiedział dr Marek Kawa.
O negocjacje pytany był w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że rozumie podejście przywódcy USA do kwestii rozmów pokojowych. Jak dodał, w tej sprawie Amerykanie mogą stosować nie tylko nacisk militarny, ale też szereg innych, pozawojskowych instrumentów.
Podczas trwającej w Monachium Konferencji Bezpieczeństwa jednym z głównych tematów są scenariusze zakończenia konfliktu na Ukrainie.
RIRM