fot. PAP/EPA

Ambasador Armenii w Rosji: Turcja wysłała 4 tys. syryjskich bojowników do Azerbejdżanu

Ambasador Armenii w Rosji Wardan Toganjan oświadczył, że Turcja wysłała ok. 4 tys. bojowników z północnej Syrii do Azerbejdżanu w związku z walkami o Górski Karabach. Władze w Baku temu zaprzeczyły.

Ambasador powiedział, że bojownicy biorą udział w walkach w Górskim Karabachu, separatystycznej enklawie ormiańskiej w Azerbejdżanie – podała agencja RIA.

„Według naszych informacji, ostatnio około 4000 bojowników zostało wysłanych przez Turcję z Syrii do Azerbejdżanu. Są oni szkoleni w obozach” – poinformował dyplomata w rozmowie z rosyjską agencją. Dodał, że trudno jest określić pochodzenie etniczne tych bojowników.

Informacjom tym zaprzeczył doradca prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, Himket Gadżijew.

„Pogłoski o rzekomym przerzuceniu bojowników z Syrii do Azerbejdżanu to kolejna prowokacja ze strony armeńskiej i kompletny nonsens” – oświadczył Ilhama Alijewa Himket Gadżijew.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu, cytowane przez agencję RIA-Nowosti, oznajmiło z kolei, że „ludzie, którzy przybyli z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu”, walczą po stronie Armenii.

Siły armeńskie i azerbejdżańskie kontynuują wymianę ognia; obie strony oskarżają się nawzajem o użycie ciężkiej artylerii.

Turcja jest bliskim sojusznikiem Azerbejdżanu, natomiast nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Armenią.

PAP

drukuj