By See File history below for details. - OFFICE OF THE PRESIDENT, ISLAMIC REPUBLIC OF AFGHANISTAN: >> FLAG << (official flag image and description, selected from this page: Country information).>> CONSTRUCTION SHEET << (from web site "Vexilla Mundi").Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: National emblem of Afghanistan.svg., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=369517

Afganistan: Co najmniej 14 ofiar śmiertelnych nalotu sił rządowych

Co najmniej 14 osób, w tym kobiety i dzieci, zginęło w środę wyniku nalotów afgańskiego lotnictwa w prowincji Herat na zachodzie kraju – wynika z relacji świadków, na które powołuje się AP. Władze Afganistanu ogłosiły, że w sprawie wszczęto śledztwo. 

Do bombardowania doszło w dystrykcie Adraskan, w czasie kiedy setki ludzi świętowały powrót byłego bojownika talibów Ghulama Nabiego, zwolnionego z więzienia podczas wymiany więźniów z afgańskimi władzami w ramach procesu pokojowego. Tak wynika m.in. z relacji cytowanej przez agencję AP kobiety, która na skutek ataku straciła trzech członków rodziny.

W środę gubernator dystryktu podawał, że w wyniku bombardowania zginęło 45 osób, w tym co najmniej ośmiu cywili.

Atak potępił dziś specjalny wysłannik USA ds. negocjacji pokojowych w Afganistanie Zalmay Khalilzad.

„Ostatnie 24 godziny były bardzo gwałtowne w Afganistanie, a wielu ludzi straciło życie. W Heracie zdjęcia i relacje świadków sugerują, że wielu cywilów, w tym dzieci, jest wśród ofiar afgańskiego bombardowania. Potępiamy atak i popieramy wszczęcie śledztwa” – napisał dyplomata na Twitterze, potępiając jednocześnie „niedawne ataki talibów, w których życie straciło wielu Afgańczyków”.

Khalilzad wezwał obie strony do zaprzestania przemocy i niezwłocznego rozpoczęcia negocjacji pokojowych.

PAP

drukuj