fot. gov.pl/infrastruktura

A. Bittel: Realizujemy największe inwestycje, które zwiększają dostęp do kolei

Realizujemy największe inwestycje, które realnie zwiększają dostęp mieszkańców do kolei, a tym samym zapewniają dobre podróże w aglomeracjach i między regionami – mówił we wtorek w Otwocku wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jak powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, celem Krajowego Programu Kolejowego, którego częścią jest m.in. przebudowa linii Warszawa – Lublin, jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna.

Podczas briefingu Andrzej Bittel i prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel podsumowali dotychczasową realizację inwestycji na linii Warszawa – Lublin, a przede wszystkim prace wykonane w Otwocku. W podwarszawskim mieście powstały dwa nowe perony, przejście podziemne i pierwsze z dwóch bezkolizyjnych skrzyżowań z trasa kolejową. Wartość prac realizowanych przez PKP PLK w Otwocku to około 90 mln zł.

Trwają prace nad przebudową drugiej części stacji w Otwocku. Powstaje trzeci peron, który będzie dostosowany do obsługi pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych. Układane są także tory, elementy sieci trakcyjnej, kontynuowana jest budowa przejść pod torami. W sumie ma być zmodernizowanych około 10 km torów i sieci trakcyjnej, a także ułożonych 30 rozjazdów. Powstanie także nowoczesny system sterowania ruchem.

Jak zapowiedziano podczas briefingu, jeszcze w sierpniu rozpocznie się także przebudowa drugiego wiaduktu w ul. Orlej w Otwocku.

Zaznaczono także, że jednocześnie z modernizacją stacji Otwock trwa przebudowa dotychczas jednotorowego odcinka linii kolejowej łączącej Otwock z Pilawą. Jest tam kładziony drugi tor, przebudowywana sieć trakcyjna i perony.

Inwestycja w Otwocku jest częścią jednego z największych projektów w Krajowym Programie Kolejowym – modernizacji trasy kolejowej Warszawa – Lublin. Jego wartość to ponad 3,4 mld zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 2,9 mld zł. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na 2022 rok.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl