Fot. NAC

79 lat temu utworzono 1. Dywizję Pancerną Polskich Sił Zbrojnych tzw. Czarne Diabły

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej oddali dziś w stolicy hołd polskim „Pancerniakom”, wyzwolicielom wielu miast na terenie Francji, Belgii i Holandii.

Dziś mija 79 lat od utworzenia na terenie Szkocji 1. Polskiej Dywizji Pancernej – jednej z najsłynniejszych formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, która była dowodzona przez legendarnego gen. broni Stanisława Maczka.

Z tej okazji przed pomnikiem Dywizji w Warszawie odbyła się rocznicowa uroczystość. Uczestniczył w niej ppłk Janusz Gołuchowski, prezes Stołecznego Środowiska 1. Polskiej Dywizji Pancernej i żołnierz gen. Stanisława Maczka, który wspominał formację.

– Zawsze była na miejscu i w pogotowiu. Jak powstawała, to nie było wiadomo, co z niej będzie, ale okazało się, że 1. Dywizja stanowiła znaczną część Polski Sił Zbrojnych na Zachodzie – powiedział ppłk Janusz Gołuchowski.

1. Dywizja Pancerna powstała 25 lutego 1942 r. w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1944 roku w składzie 1. Armii Kanadyjskiej została przerzucona na front zachodni.

W bitwie pod Falaise we Francji odegrała kluczową rolę w zamknięciu okrążenia wokół 5 i 7 Niemieckiej Armii Pancernej.

Zwycięski szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej wiódł przez Francję, Belgię i Holandię, w których wyzwoliła szereg miast z niemieckich rąk.

RIRM

drukuj