75 lat temu Powstańcy Warszawscy zdobyli budynek PAST-y

To był jeden z największych sukcesów powstańców warszawskich. Po kilkunastu dniach krwawych walk zdobyli oni broniony przez doborową jednostkę niemiecką budynek PAST-y. Dokładnie 75 lat temu na gmachu PAST-y zawisła biało-czerwona flaga.

Budynek Państwowej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, to z tego wieżowca od pierwszych dni Powstania Warszawskiego Niemcy prowadzili intensywny ostrzał części Śródmieścia, zwłaszcza okolic Ogrodu Saskiego. Już 2 sierpnia powstańcy z Batalionu „Kiliński” podjęli próbę zdobycia budynku.

Zadanie było bardzo trudne – wspominał Stanisław Brzosko „Socha”.

– Ze środka Niemcy pruli takim ogniem, że nosa nie można było wytknąć – mówił dowódca 2 Kompanii Batalionu Armii Krajowej „Kiliński”.

19 sierpnia zapadła decyzja o podpaleniu budki i wysadzeniu od strony południowej otworów, przez które będzie można dostać się do środka. Akcja się powiodła. Następnego dnia powstańcy zdobyli gmach PAST-y.

– Zdobycie gmachu PAST-y było też niezwykle ważne w wymiarze symbolicznym. Na tym jednym z największych w ówczesnej Warszawie budynków zawisła biało-czerwona flaga – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Polska flaga powiewała nad budynkiem PAST-y do końca Powstania Warszawskiego. Zdobycie gmachu, które było dużym sukcesem, powstańcy okupili krwią.

– 38 poległych i 63 rannych, w tym z Batalionu „Kiliński” 32 poległych i 49 rannych – wskazała Hanna Stadnik, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

We wtorek przed budynkiem PAST-y kombatanci, mieszkańcy stolicy, harcerze, władze państwowe i samorządowe oddały hołd bohaterskim powstańcom, którzy 75 lat temu w brawurowy sposób zdobyli ten ważny z punktu widzenia strategicznego gmach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj