PAP/Artur Reszko

57 proc. polskich firm otrzymało wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej

57 procent polskich firm otrzymało już wsparcie ze strony państwa. Pomoc warta dziesiątki miliardów złotych pozwoliła uchronić blisko 5 milionów miejsc pracy Polaków.

Firma Monolit z Zambrowa, dzięki pomocy państwa, utrzymała 200 miejsc pracy.

– Dla nas najważniejsza jest ochrona miejsce pracy. Te ochronione 200 miejsc pracy w Zambrowie, dzięki tarczy, to też 200 ochronionych rodzin w Zambrowie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1263504772147171328

Dzięki rządowemu wsparciu firma Monolit może się też dalej rozwijać. Będziemy zatrudniać kolejnych pracowników – zadeklarował dyrektor zarządzający Jacek Sutkowski.

– Głęboko wierzymy, że wsparcie, które otrzymaliśmy, pozwoli nam dalej tworzyć nowe miejsca pracy, że pozwoli nam dalej iść przed siebie – powiedział Jacek Sutkowski.

Pomimo kryzysu, w dobrej sytuacji jest również firma KB Folie Polska w Brzezinach, którą odwiedził prezydent Andrzej Duda.

– To jedna z tych polskich firm, która w tym bardzo trudnym dla naszej gospodarki, dla nas wszystkich okresie, nie tylko w ogóle nie rozważała zmniejszenia zatrudnienia, ale wręcz przeciwnie, zwiększała to zatrudnienie. Dodatkowych 19 osób zostało zatrudnionych w ciągu ostatnich miesięcy – zauważył prezydent Andrzej Duda.

Z państwowej kasy na utrzymanie miejsc pracy popłynęło już 40 miliardów złotych.

– 28 miliardów z tarczy finansowej. Pozostałe środki z urzędów pracy, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych.  To jest ponad 1,5 mln firm, które są beneficjentami – poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Z pomocy skorzystało już 57 proc. firm – wskazał prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

– Pięć milionów miejsc pracy zostało ochronione. Dzisiaj wiemy, że dziesiątki tysięcy przedsiębiorców skorzystało z tarczy finansowej. Prawie 9 tys. firm skorzystało z kredytów, które są zabezpieczone gwarancją BGK – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka.

Szeroki program pomocowy wiąże się z koniecznością znaczącego zwiększenia długu publicznego. Premier zapewnił, że Polska może sobie na to pozwolić.

– W ostatnich 4,5 roku budowaliśmy siłę finansową po to, żeby w czasach trudnych, na czarną godzinę, była możliwość zaciągnięcia dodatkowego długu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Kryzys spowodował duży spadek produkcji przemysłowej w kwietniu. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadła ona o jedną czwartą.

– Jeżeli ten spadek w przemyśle utrzyma się w maju, to możemy spodziewać się znacznie silniejszej recesji niż wynikałoby to z prognoz Komisji Europejskiej czy z tych danych, które do tej pory spływały z polskiej gospodarki – podkreślił dr Marcin Kędzierski.

Wiele będzie także zależało od sytuacji gospodarczej w państwach Unii, do których polski przemysł eksportuje 80 proc. swoich produktów.

– Mam przekonanie, że jak tylko eksport będzie znów możliwy, również ta produkcja przemysłowa ruszy i te wskaźniki będą coraz lepsze – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier przekonuje również, że kluczowa dla ochrony przedsiębiorstw i miejsc pracy jest stabilność polityczna i dobra współpraca rządu z prezydentem.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl