fot. flickr.com

54. Dzień Środków Społecznego Przekazu

Obchodzimy dziś 54. Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papieskie orędzie na ten dzień nosi tytuł „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci. Życie staje się historią”.

Papież Franciszek napisał w dokumencie, że „historie budujące są spoiwem więzi społecznych i kulturowych; historie destrukcyjne i prowokacyjne, niszczą i rwą delikatne nici współistnienia”. Ojciec Święty wskazał, że „w historii każdego człowieka Bóg objawia historię swojego Syna”.

„Każda ludzka historia posiada niepodważalną godność” – podkreślił Biskup Rzymu.

Papież w orędziu zwrócił uwagę, że każdy człowiek może stać się twórcą dobrej historii, kiedy „przypomina sobie o Miłości, która go stworzyła i zbawiła”.

Medioznawca dr Hanna Karp zaznacza, że przekaz medialny ma wielki wpływa na życie współczesnego człowieka i całego społeczeństwa.

– Jeżeli media wytwarzają mechanizmy, które możemy nazwać patologicznymi, to również nasze relacje, nasze życie, nasza polityka, biznes, ekonomia – będą miały znamiona patologii. Mamy taki jeden dzień w roku, Dzień Środków Społecznego Przekazu. Wydaje się, że odhaczymy to w kalendarzu, ale to jest coś znacznie więcej. Warto, żeby w tym dniu tego typu refleksje podejmować – podkreśla dr Hanna Karp.

Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono w niedzielę 7 maja 1967 r. Jego inicjatorem był Ojciec Święty Paweł VI. W Polsce na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września.

RIRM

drukuj