fot. PAP/Jan Graczyński

52 instytucje na Małopolskiej Nocy Naukowców

W piątek rozpocznie się 13. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Gry, warsztaty, pokazy, eksperymenty i zwiedzanie laboratoriów – to wszystko będzie dostępne dla uczestników wydarzenia.

W piątek województwo małopolskie będzie gościć wielu pasjonatów nauki.

– Noc naukowców na trwałe wpisała się już w tradycję naszego regionu. Tysiące osób odwiedzających, wspaniałe atrakcje, wiele rozwiązanych zagadek i wiele dotychczas nierozwiązanych zagadek padło podczas tej nocy – wskazał Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Tegoroczna edycja jest przygotowana przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i 52 instytucji, w tym szkół wyższych i ośrodków badawczych.

– W tym roku ponad 2200 różnego rodzaju wydarzeń, prezentacji, sympozjów, badań, warsztatów. Imponująca liczba także zaangażowanych osób, przecież ponad tysiąc naukowców, pracujących tej nocy wspólnie z nami, olbrzymia liczba studentów, kół naukowych – mówił Tomasz Urynowicz.

To wydarzenie obejmie cały region, ale w szczególności dziewięć większych miast województwa.

– Poza Krakowem: Nowy Sącz, Chrzanów, Limanowa, Tarnów, Skawina i wiele innych miejsc, w których w Małopolsce prezentujemy z jednej strony ośrodki akademickie, ale także ośrodki badawcze, laboratoria różnych przedsiębiorstw – akcentował wicemarszałek województwa małopolskiego.

Duży wkład w przygotowanie tegorocznej nocy naukowców miał Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Rektor uczelni prof. Włodzimierz Sady podkreślił, że takie wydarzenia mają ogromne znaczenie dla młodego pokolenia.

– Służą temu, by w młodym pokoleniu zaszczepić ciekawość do nauki, ciekawość do zdobywania wiedzy i żeby jednocześnie w ten sposób zaprezentować, na co idą środki publiczne, które wydają uczelnie – tłumaczył.

Profesor dodał, że misją uczelni jest przekazywanie rzetelnej wiedzy i wychowywanie młodego pokolenia. W tym kontekście Noc Naukowców nabiera ważnego znaczenia.

– Cieszy nas, że ludzie młodzi, studenci z kół naukowych bardzo mocno się w to angażują. W tym roku przygotowanych jest około 70 inicjatyw na naszym uniwersytecie do pokazania – zaznaczył rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wiele do pokazania ma Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który od 12 lat włącza się do udziału w akcji. Tam na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji związanych ze światem roślin, w tym gry, zabawy, warsztaty i pokazy.

– Będziemy z wami tej krótkiej nocy eksplorować właśnie to królestwo roślin, od pojedynczej komórki roślinnej i jej wewnętrznych struktur aż po bardzo skomplikowane struktury świata roślin wyższych – powiedziała dr Iwona Domagała–Świątkiewicz, prodziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Szczegóły dotyczące Małopolskiej Nocy Naukowców można znaleźć na stronie nocnaukowcow.malopolska.pl.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl