4 osoby zatrzymane ws. oszustw przy obrocie olejem rzepakowym

CBŚP zatrzymało czterech członków gangu specjalizującego się w oszustwach przy obrocie olejem rzepakowym. To kolejne zatrzymania w tej sprawie; grupa spowodowała straty Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 156 mln zł, a „wyprać” mogła ponad 800 mln zł. 

„Jest to kolejny etap tej wielowątkowej i rozległej sprawy. Do tej pory zarzuty usłyszały już 24 osoby. Odpowiedzą m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonanie szeregu oszustw oraz przestępstwa skarbowe i pranie brudnych pieniędzy” – poinformowała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Katarzyna Balcer.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. „Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa w okresie od listopada 2011 roku do lutego 2015 roku naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 156 mln zł z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT. Jednocześnie mogła <<wyprać>> ponad 800 mln zł” – dodała Balcer.

Gang – według śledczych – stworzył sieć kilkudziesięciu firm, pomiędzy którymi miało dochodzić do obrotu olejem rzepakowym, czego dowodem miały być pozorne operacje finansowe. Olej miał być sprzedawany za granicę, w ramach krajów członkowskich Unii Europejskiej. W ten sposób członkowie grupy mieli możliwość uzyskiwania zwrotu podatku VAT, z tytułu różnic w stawkach.

„Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań. Do tej pory zabezpieczone zostało na poczet przyszłych kar mienie o łącznej wartości ponad 40 mln zł, m.in. nieruchomości, samochody i środki zgromadzone na rachunkach bankowych” – dodała Balcer.

Grupa – jak ustalili śledczy – działała na terenie woj. śląskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

W zatrzymaniu kolejnych członków grupy zaangażowana była też delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi, pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach i Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl