fot. https://twitter.com/ILOVEPOLANDpfn

25 czerwca jacht I Love Poland wystartuje w wyścigu Orvaldi B8 Race

W piątek jacht I Love Poland wystartuje w wyścigu Orvaldi B8 Race w ramach imprezy żeglarskiej Lotos Nord Cup Gdańsk 2021. Start do pełnomorskiej rywalizacji na dystansie 120 mil morskich rozpocznie się 25 czerwca o godzinie 19.00 od pławy GW w Górkach Zachodnich.

Orvaldi B8 Race to nocny wyścig. Dotychczasowy rekord trasy wynosi niespełna 15 godzin. Do stałych członków załogi dołączy kilku najlepszych uczestników z zakończonej III edycji Programu Szkoleniowego. Dla wybranych laureatów będzie to doskonały praktyczny sprawdzian umiejętności zdobytych podczas tygodniowego turnusu na pokładzie I Love Poland.

Kapitan ILP Grzegorz Baranowski planuje wystartować w maksymalnej obsadzie, czyli czternastu osób.

„Chcemy zabrać trzy lub cztery osoby wyróżniające się podczas treningów, które w ramach Programu Szkoleniowego przygotowywaliśmy przez ostatnie trzy tygodnie. Przy korzystnym kierunku i sile wiatru mamy szansę przepłynąć trasę bardzo szybko i wcześnie rano być na mecie. Uczestnictwo w B8 traktujemy jako trening. Chciałbym, żeby każdy mógł sterować i trymować, w szczególności nowe osoby, dla których będzie to pierwsze nocne żeglowanie. Wacht nie planuję, ale na pewno zrobimy podział na pozycjach” – poinformował Grzegorz Baranowski.

Orvaldi B8 Race będzie pierwszym wyścigiem podczas imprezy Lotos Nord Cup Gdańsk 2021, która potrwa kilkanaście dni i od wielu lat jest prestiżowym żeglarskim wydarzeniem. Trasa prowadzi na północ od Gdańska z ominięciem Helu, a boja zwrotna znajduje się na południe od platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. Metę jachty przekroczą na Wiśle Śmiałej na wysokości Yacht Klubu Stoczni Gdańskiej.

I Love Poland wystartuje w kategorii Open, co między innymi oznacza, że będzie mógł skorzystać ze wszystkich żagli, jakie może używać jacht klasy Volvo Open 70. Dla załogi to możliwość przetestowania różnych rozwiązań zarówno sprzętowych, jak i ustawień na pozycjach oraz pokazanie pełnego potencjału regatowej maszyny na lokalnych wodach i w polskich zawodach.

„Projekt stanowi unikatowe przedsięwzięcie promujące przede wszystkim Polskę, ale także polskie regatowe żeglarstwo oceaniczne. Kapitan Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie I Love Poland otrzymał w 51. edycji jedno z czterech honorowych wyróżnień – „Rejs Roku 2020”. To dowód środowiskowego uznania dla kompetencji skippera i całej załogi jachtu. Ostatni rok to sukcesy regatowe oraz – co istotne – sukcesy szkoleniowe, ponieważ rozszerzyliśmy projekt o model kształcenia młodych polskich żeglarzy oceanicznych. Do preliminarza trzech edycji szkoleń akces zgłosiło ponad 900 żeglarzy, adeptów i profesjonalistów. Obecnie, zgodnie z harmonogramem, jacht będzie reprezentował Polskę w ramach zawodów regatowych na Bałtyku. Dziękuję kapitanowi i załodze za dostarczanie emocji pasjonatom żeglarstwa oceanicznego i życzę dalszych zwycięstw” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

I Love Poland to projekt zainicjowany przez Polską Fundację Narodową, zakładający udział polskiego jachtu w najważniejszych i najbardziej prestiżowych regatach na świecie oraz szkolenie młodego pokolenia polskich regatowych żeglarzy oceanicznych z wykorzystaniem nowoczesnego jachtu, świetnego zespołu i najlepszych rozwiązań technicznych.

„Cieszymy się, że przyjęta przez Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej nowa formuła projektu przynosi efekty. Po zakończeniu III edycji Programu Szkoleniowego dla młodych polskich żeglarzy oraz po sukcesach w rejsach oceanicznych (m.in. RORC Caribbean 600, St. Maarten Heineken Regatta oraz Rolex Middle Sea Race) czas na zaprezentowanie się polskiego jachtu w rejsach na Bałtyku. Tym ważniejszy to start, że do załogi podczas wyścigu dołączy kilku wyróżniających się laureatów zakończonego właśnie Programu Szkoleniowego” – tak o udziale jachtu I Love Poland w Orvaldi B8 Race powiedział wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej, Michał Góras.

Start jednostki I Love Poland wyścigu Orvaldi B8 Race podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2021 odbędzie się w piątek (25 czerwca) o godz. 19.00.

Agnieszka Dydycz

drukuj