148 rocznica stracenia Romualda Traugutta

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 148 rocznicę stracenia Romualda Traugutta oraz członków Rządu Narodowego. Obchody rozpoczęły się o godz. 17.00 pod Krzyżem Romualda Traugutta.

Krąg Pamięci Narodowej, Cech Krawców i Rzemiosł Włókienniczych organizują już od kilkudziesięciu lat uroczystości związane z egzekucją pięciu członków Rządu Narodowego powiedział Andrzej Melak – lider Kręgu Pamięci Narodowej. Msza święta będzie sprawowana w intencji pomordowanych a przede wszystkim Romualda Traugutta i jego towarzyszy.

Audio MP3
Pobierz

Romuald Traugutt był dyktatorem powstania styczniowego. Podejmował liczne próby reorganizacji sił powstańczych i utworzenia regularnej armii. Wydał dekret o uwłaszczeniu chłopów, postulował konieczność poprawienia sytuacji finansowej oddziałów powstańczych. Prowadził szeroko zakrojoną politykę zagraniczną, która miała zaowocować pozyskaniem sojuszników dla Polski. Został stracony wraz z członkami powstańczego Rządu Narodowego 5 sierpnia 1864 roku w pobliży Cytadeli Warszawskiej.

Była to wielka zemsta na polskich patriotach za to, że chcieli żyć w wolnym kraju, mówi Andrzej Melak. Rosjanie zrobili wielki spęd mieszkańców Warszawy. Zgromadzili ponad 30 tys. Warszawiaków, którzy z trwogą patrzyli na to co ma się wydarzyć. To była wielka prowokacja i zemsta dokonana na polskich patriotach za to, że chcieli być i żyć w wolnym kraju – podkreśla Andrzej Melak.

 

Audio MP3
Pobierz
drukuj