PAP/Darek Delmanowicz

14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał pierwszą baterię Krab

Minister obrony Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich armatohaubice Krab. Jak podkreślił, to ważny element wzmacniania jednostki, która dziś jest zaangażowana w obronę polskich granic na wschodzie.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1475813990613884929

W skład baterii wchodzą: wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155-mm haubic Krab, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że przekazana we wtorek bateria Krab jest pierwszą, która trafia do dywizjonu.

To jest pierwsza z trzech baterii, które trafią do dywizjonu artylerii w 21. Brygadzie. Kolejne dwie baterie trafią na wyposażenie dywizjonu w roku przyszłym, a ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie ojczyzny, zaczniemy w przyszłym roku również jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego, w sensie wyposażenia go w najnowocześniejszy sprzęt, dlatego że tego wymaga bezpieczeństwo naszej ojczyzny – dodała minister.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1475792364866310147

 

155-mm haubica Krab przeznaczona jest do wsparcia ogniowego pododdziałów szczebla brygady, może realizować zadania ogniowe do 30 km klasyczną amunicją artyleryjską oraz do 40 km amunicją z dodatkowym napędem. Do jednostek Wojska Polskiego sukcesywnie dostarczane są kolejne armatohaubice Krab. Jest to jedno z największych zamówień w polskiej zbrojeniówce. Kwota zawartego kontraktu z Hutą Stalowa Wola na zakup 96 samobieżnych haubic wynosi ponad 4,6 mld zł.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl