twitter.com/PremierRP

12. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. M. Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza stara się połączyć nasze kraje, a jednocześnie odłączyć od dawnego systemu Związku Radzieckiego

W poniedziałek odbyło się forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Głos w czasie debaty zabrał premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że kluczowe jest dobre skomunikowanie państw regionu.

– Łączność w szerokim rozumienia tego słowa jest istotna. Dodałbym do tego połączenia poprzez infrastrukturę, nad którą pracujemy w ramach Trójmorza. Chcemy, abyśmy mogli współpracować w ramach jednej platformy z krajami skandynawskimi i jednocześnie chcemy, aby nasze kraje były ze sobą dobrze skomunikowane. Sposobem na skomunikowanie krajów naszego regionu Europy są Via Baltica i Via Carpatia. To są dwie symboliczne autostrady, które umożliwią lepszą wymianę handlową między Finlandią a Grecją w wymiarze, który obecnie nie istnieje – zaznaczył szef rządu.

„Jeden z naszych sąsiadów, który ma połączenie z Morzem Bałtyckim, nie pracuje nad pokojową strategią, ale stara się zniszczyć pokojową współpracę. Trzeba pracować nad wspólnymi projektami i strategiami, ale trzeba jednak skupić się na tym, co najważniejsze tu i teraz, czyli na aspektach twardego bezpieczeństwa (…). Inicjatywa Trójmorza stara się połączyć nasze kraje, a jednocześnie odłączyć od dawnego systemu Związku Radzieckiego – stwierdził Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News/PAP

drukuj