fot. Monika Bilska

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchodzimy dziś 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. nasz kraj po 123 latach powrócił na mapy Europy. Tego dnia Niemcy podpisały rozejm kończący I wojną światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu najwyższą władzę wojskową. Trzy dni później po rozwiązaniu się Rady, Piłsudski zyskał też władzę cywilną.

Prof. Wojciech Polak wskazuje, że Polacy pod zaborami byli przygotowani do działań na rzecz odzyskania niepodległości.

– Trzeba powiedzieć jedno: Polacy czekali na tę wielką wojnę narodów, o której pisał już Mickiewicz – że dopiero wielka wojna przyniesie Polsce niepodległość. I to się sprawdziło bardzo dokładnie. Liczono, że ta wielka wojna przyniesie Polsce niepodległy byt albo przynajmniej poprawę warunków narodowej egzystencji. Stąd we wszystkich zaborach Polacy byli przygotowani do tego, co stało się w 1914 r. – do podjęcia działań dla sprawy Polski – zaznacza historyk.  

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, w który zaangażowana była cała ówczesna elita polityczna oraz sami obywatele.  Listopad 1918 r. był początkiem budowy niepodległej Polski i walki o jej granice.

RIRM

drukuj