Wzrost ze słabą perspektywą

Wzrost PKB w drugim kwartale tego roku wyniósł 1,1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Polska jako jedyny kraj w regionie nadal opiera się recesji. Wskaźniki jednak idą w dół.

GUS podał, że spożycie ogółem spadło z 3,9 do 1,7 mld złotych. Choć spożycie indywidualne wzrosło o 1,9 miliarda, to dynamika wzrostu obniżyła się. Popyt krajowy spadł o 2 proc., po spadku o 1 proc. w pierwszym kwartale. Spadły też nakłady na środki trwałe o 2,9 mld złotych.
Polska nadal opiera się recesji, podczas gdy jej otoczenie – Słowacja, kraje bałtyckie – notują kilkunastoprocentowe spadki. Ekonomiści są zgodni, że zawdzięczamy to przede wszystkim własnej walucie. Po uderzeniu kryzysu złoty ugiął się jak poduszka, tracąc na wartości i ratując gospodarkę przed zewnętrznym szokiem. Chociaż obecnie nasza waluta się wzmocniła, to jednak daleko jej do przedkryzysowego poziomu. Słabszy kurs pomaga eksporterom oraz krajowym producentom, zwiększając konkurencyjność ich produkcji.


MaG
drukuj