Wizyta straconych szans

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, czyli Donald Tusk w defensywie

Szczyt UE w Brukseli 11-12 grudnia i pakiet energetyczno-klimatyczny dotyczący emisji CO2 były najważniejszymi tematami poruszonymi przez premiera Donalda Tuska w czasie wczorajszego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie. Zdaniem obserwatorów, w rozmowach zabrakło drażliwych problemów dzielących obie strony i utrudniających wzajemne relacje, jak np. zła sytuacja mniejszości polskiej w Niemczech.

Donald Tusk mówił wczoraj, że usłyszał od kanclerz Niemiec Angeli Merkel „słowa zrozumienia” wobec polskiej propozycji w kwestii pakietu klimatyczno-energetycznego. Premier wyjaśniał, że chodzi o tzw. derogację, czyli specjalne potraktowanie państw, które są „w szczególnej sytuacji w kontekście pakietu klimatyczno-energetycznego”. Według szefa rządu, ani Niemcy, ani Polska nie są zainteresowane wetowaniem pakietu.

Derogacja – zgodnie z prawem UE – jest to wyłączenie państwa członkowskiego UE z obowiązku wypełniania części (specjalnie wynegocjowanej) zobowiązań płynących ze stosowania prawa wspólnotowego. Tusk dodał, że rozmowa z Merkel daje podstawy do „ostrożnego optymizmu o ostateczny wynik Rady Europejskiej w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego”. – Biorąc pod uwagę dobrą wolę, można powiedzieć, że na czwartkowym szczycie w Brukseli dojdzie do kompromisu – powiedziała z kolei kanclerz Angela Merkel.

Dwudniowy unijny szczyt ws. pakietu energetycznego rozpocznie się jutro w Brukseli. Według Donalda Tuska, Polska chce, by kraje UE korzystające z węgla uzyskały w pakiecie klimatyczno-energetycznym specjalne traktowanie w sprawie energetyki i emisji CO2. Derogacja ta dla Polski oznaczałaby, że od 2013 do końca 2019 roku mielibyśmy prawo udostępniania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 sektorowi energetycznemu. Według Komisji Europejskiej, już od 2013 roku 100 proc. praw do emisji CO2 w energetyce musiałoby pochodzić z aukcji, na których odbywał się będzie handel CO2. Polska, która jest uzależniona w poważnym stopniu od węgla, sprzeciwia się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby to do gwałtownych podwyżek cen energii i ogromnych problemów gospodarczych.

Jednak rząd nie wykorzystał rozmów do poruszenia innych kwestii, jak choćby dotyczących spraw majątkowych. Zdaniem dr. hab. Mieczysława Ryby z KUL, poważnym błędem polityki Donalda Tuska jest z kolei pozostawienie wciąż nierozwiązanej sprawy mniejszości polskiej w Niemczech, której strona niemiecka odmawia praw przysługujących mniejszościom. Kwestii tej nie poruszono również wczoraj.


Paweł Tunia
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl