W służbie nauki Vaticanum Secundum

Żyjemy w czasach wielkiego przyspieszenia biegu historii. Odnosi się
to do wszystkich sektorów życia społecznego. Jednakże najbardziej czytelnym tego
przykładem jest ewolucja środków społecznego przekazu: "Pierwszym "areopagiem"
współczesnym – pisze Jan Paweł II ("Redemptoris missio" 37) – jest świat środków
przekazu, który jednoczy ludzkość i czyni z niej, jak to się określa, "światową
wioskę". Środki społecznego przekazu osiągnęły takie znaczenie, że dla wielu są
głównym narzędziem informacyjnym i formacyjnym, przewodnikiem i natchnieniem w
zachowaniach indywidualnych, rodzinnych, społecznych. Przede wszystkim nowe
pokolenia wzrastają w świecie uwarunkowanym przez mass media".

Sobór Watykański II był rodzajem rzetelnej samorefleksji Kościoła, a więc
spojrzeniem na bogatą, choć nie wolną od ludzkiej słabości i błędów przeszłość,
uświadomieniem sobie roli i miejsca w świecie, wyznaczeniem kierunków pracy z
myślą o przyszłości, a wszystko to w kontekście podstawowej misji Kościoła, jaką
jest Chrystusowy nakaz głoszenia Ewangelii. Radio jest jednym z mediów, które
może przyczynić się do głoszenia Ewangelii. Radio Maryja od początku swego
istnienia podjęło świadomie głęboką refleksję – w duchu Soboru Watykańskiego II
– nad katolicką wiarą i naszym zadaniem głoszenia Ewangelii, co winno pozwolić
wszystkim katolikom – jak pisał ks. kard. Stefan Wyszyński – "z powyższego
chleba nauki Soborowej zaczerpnąć pokarmu dla umysłów oświeconych Wiarą, dla
woli poruszanych Łaską i dla serc przenikanych Miłością Bożą".
Głównym celem Radia Maryja jest ewangelizacja. Szeroko zakrojona działalność
ewangelizacyjna oparta jest na trzech zasadniczych nurtach: katechezie,
modlitwie i bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami. Katecheza bazuje na nauczaniu
Kościoła katolickiego (w duchu Soboru Watykańskiego II), zmierzając do
formowania słuchaczy w duchu chrześcijańskim. Będąc wyrazem łączności z
Nauczycielskim Urzędem Kościoła, służy za narzędzie głoszenia Dobrej Nowiny,
prowadzi do nawrócenia, pogłębienia wiary i życia sakramentalnego.
Modlitwa stanowi fundament całego dzieła apostolskiego. W codziennym programie
słuchacze zapraszani są do: uczestniczenia w transmitowanej Mszy św., śpiewu
Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, prowadzonej medytacji, Różańca, modlitwy
"Anioł Pański", Koronki do Bożego Miłosierdzia, Liturgii Godzin oraz Apelu
Jasnogórskiego. Dla słuchaczy Radia Maryja antena radiowa stanowi platformę
wypracowania wymiany poglądów i opinii. Stanowi także płaszczyznę wypracowania
wspólnej odpowiedzi na najbardziej palące problemy dzisiejszego człowieka.
Częsty kontakt ze słuchaczami jest nieocenionym elementem budowania wspólnoty i
wzajemnej odpowiedzialności.

Bogata radiowa oferta formacyjna wykracza poza audycje nadawane bezpośrednio
ze studia. Transmitowanych jest bowiem wiele ważnych dla Ojczyzny i Kościoła
wydarzeń, przekazywane są relacje z organizowanych przy współpracy Radia Maryja
sympozjów i konferencji prasowych dotyczących istotnych dla Narodu problemów:
kultury, rodziny, obrony życia, spraw społecznych i gospodarczych oraz wielu
zagadnień z dziedziny mediów. Dzięki tak pomyślanemu przekazowi radiowemu
słuchacze mają możliwość uczestniczenia we wspólnych spotkaniach rocznicowych
Radia, koncertach ewangelizacyjno-patriotycznych, spotkaniach w różnych
parafiach w Polsce i za granicą, pielgrzymkach oraz rekolekcjach.

Współczesne przesłanie rozgłośni Radia Maryja cechuje się radością i
entuzjazmem, ukazując prawdziwe oblicze chrześcijaństwa (nauka Soboru: "Gaudium
et spes"). To nie sprzeciwia się konieczności odważnego głoszenia prawd wiary
chrześcijańskiej i przypominania o nadprzyrodzonym wymiarze powołania każdego
człowieka. Wręcz przeciwnie, te właśnie prawdy stają się fundamentem
chrześcijańskiego optymizmu i nadziei. W audycjach Radia znajdujemy wyraźne
przesłanie, że do świętości i apostolstwa wezwani są wszyscy chrześcijanie w
każdym czasie, a ma się to dokonywać poprzez świadectwo życia, odważne głoszenie
słowem Dobrej Nowiny oraz uświęcanie świata we wszystkich jego wymiarach i
obszarach.

Treść ewangelicznego orędzia, głoszona na falach Radia Maryja, wydaje się –
do czego zachęca Sobór Watykański II – najlepszą odpowiedzią na "znaki czasu" i
potrzeby współczesnego człowieka. Do takiej treści trzeba oczywiście dołączyć
poszukiwania wciąż nowych form przekazu. Jednak samo medium nie wystarczy, by
przesłanie nowej ewangelizacji było prowadzone, wymaga ono jeszcze roztropnego i
odpowiedniego stosowania. Nie ulega wątpliwości, iż do takiej bardzo
odpowiedzialnej ewangelizacji poprzez media bardzo dobrze przygotowuje Wyższa
Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Ks. prof. Paweł Góralczyk SAC

drukuj