Sienkiewicz wraca do szkół

Patriotyzm to nie tylko pielęgnowanie przeszłości, lecz także dobre wypełnianie swoich obowiązków w państwie i społeczeństwie – podkreślano podczas sejmowej konferencji na temat patriotyzmu i wychowania patriotycznego w szkołach.

W czasie konferencji odczytano list prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że naród, który traci pamięć, jest narodem bez przyszłości. – Dzisiejszy patriotyzm powinien łączyć tradycję z nowoczesnością. Z tradycji czerpie się siłę – napisał prezydent Kaczyński.

W podobnym duchu wypowiedział się wicepremier i minister edukacji Roman Giertych. Według niego, w Polsce często pojęcie patriotyzmu łączone jest z walką o niepodległość, tymczasem patriotą trzeba być w każdym czasie, także teraz. Obecnie – zdaniem wicepremiera – w czasie silnego zachwiania tradycyjnego systemu wartości, w którym patriotyzm zajmuje poczesne miejsce, Polska potrzebuje żarliwych patriotów.

Definiując współczesny patriotyzm, Giertych powiedział, że dobrze oddał tę ideę ordynariusz płocki ks. biskup Stanisław Wielgus w jednym z ostatnich wystąpień. „Prawdziwym patriotą jest dziś ten, kto czyni dobro i czyni je dobrze, pilnie, uczciwie, najlepiej jak umie” – cytował słowa biskupa. Patriotą jest ten – mówił dalej minister edukacji – „kto dobrze spełnia swoje obowiązki w państwie, w społeczeństwie”. Minister podkreślił, że ten rodzaj patriotyzmu przekazywany jest głównie w domu, w rodzinie.

Giertych poinformował, iż podpisze nowelizację rozporządzenia, które wprowadza m.in. zmiany w kanonie lektur szkolnych. – Rozporządzenie to przywraca Sienkiewicza do szkół – mówił Giertych. Lekturami zostaną na nowo „Krzyżacy” i „Potop”. W kanonie znajdzie się także „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II.

Minister edukacji mówił również o zagrożeniach, wobec których staje patriotyzm. Zaliczył do nich nacjonalizm.

Paweł Tunia
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl