Protest w szpitalu im. Babińskiego w Krakowie

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie
zapowiedzieli na dziś protest w obronie placówki. Obawiają się o losy szpitala.
Skarżą się na brak dialogu z Zarządem Województwa Małopolskiego i dyrekcją. Rząd
PO-PSL nie reaguje.

Protest rozpocznie się o godzinie 15:15 tuż za terenem szpitala przy ul
Babińskiego. Pracownicy chcą uświadomić władzom sytuację pacjentów i
pracowników. Żądają zainteresowania losem placówki. Jak powiedziała Ewa Jędrys
przewodnicząca rady pracowników i członek zarządu NSZZ Solidarność w szpitalu
protest będzie miał charakter pokojowy.

 

 

Sytuacja szpitala jest niepewna. Dwa lata temu Zarząd Województwa Małopolskiego
w przyjętej uchwale postanowił o sprzedaży palcówki. Wartość kompleksu zaniżono.
Po wielu protestach pracowników odstąpiono od planu. Jednak w dalszym ciągu los
szpitala jest niepewny. Pracownicy nie są informowani o zamiarach Zarządu
Województwa Małopolskiego. Boją się redukcji oddziałów. Skarżą się na brak
koncepcji lecznictwa psychiatrycznego w regionie. „Niepokojąca jest przede
wszystkim dezinformacja i brak dialogu z Zarządem Województwa Małopolskiego i
zarządem szpitala” – powiedziała Ewa Jędrys przewodnicząca rady pracowników i
członek zarządu NSZZ Solidarność szpitala im. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Szpital Babińskiego obejmuje opieką pacjentów z Małopolski i innych Reginów
kraju. Kadrę 1000 pracowników tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści
reprezentujący różne zawody medyczne i pozamedyczne. Placówka prowadzi szkolenia
w zakresie psychiatrii, które uzyskały akredytację Ministerstwa Zdrowia i
Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Co więcej poza oddziałami ogólno
psychiatrycznymi szpital babińskiego posiada dużo oddziałów specjalistycznych,
które nie funkcjonują w takich rozmiarach w Polsce. W wyniku wieloletnich reform
i rozwoju jest obecnie wysoko specjalistycznym ośrodkiem posiadającym w swojej
strukturze oddziały ogólnopsychiatryczne i specjalistyczne – niektóre są
jedynymi tego typu ośrodkami w skali kraju jak np. Oddział Leczenia Zaburzeń
Osobowości i Nerwic czy Ośrodek Rehabilitacji składający się z kilku
wyspecjalizowanych jednostek. W strukturze Szpitala funkcjonuje również
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Jest to jedyne
miejsce w województwie małopolskim oferujące całościowy system leczenia
uzależnienia – od odtrucia organizmu i leczenia objawów odstawienia alkoholu.

 

 

Pomimo wielu niepojących sygnałów władze nie zainteresowały się sytuacja
szpitala. Rząd PO-PSL przez 4 lata kadencji nie zrobił niczego, aby zmienić
system finansowania psychiatrii w Polsce.
Sytuację takich szpitali przy złym dofinansowaniu psychiatrii przez NFZ może
dodatkowo pogorszyć przygotowany przez rząd Donalda Tuska pakiet ustaw
zdrowotnych, który zmierza do prywatyzacji szpitali – zwraca uwagę poseł
Kazimierz Moskal – członek sejmowej komisji zdrowia.

 

 

RIRM

drukuj