PAP/Albert Zawada

Polska odzyskuje kolejne dzieła sztuki zrabowane podczas II wojny światowej

Do Polski wracają kolejne dzieła sztuki zrabowane podczas II wojny światowej. Tym razem chodzi o 26 grafik z kolekcji Jacoba Kabruna, gdańskiego kupca, kolekcjonera i bibliofila.

Kolekcja Jacoba Kabruna była podstawą budowy kolekcji gdańskiego Muzeum Miejskiego, którego tradycje przejęło po II wojnie światowej Muzeum Narodowe w tym mieście.

Podczas II wojny światowej kolekcja została wywieziona z Gdańska przez Niemców i przejęta przez Armię Czerwoną.

Na początku tego roku resort kultury dostał sygnał o odnalezieniu 26 grafik z kolekcji gdańskiego kupca żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. W tym tygodniu trafiły one do ministerstwa.

O szczegółach poinformował szef resortu kultury, wicepremier Piotr Gliński.

– Kiedy grafiki pojawiły się na rynku, ich posiadacz, Piotr Molenda, zwrócił się do pana Sebastiana Rudnika, marszanda, historyka sztuki, o ocenę dotyczącą tego, co to są za dzieła sztuki. Pan Rudnik szybko odkrył prawdę. Obaj panowie stwierdzili, że jest to kolekcja Kabruna. Posiadacz bezwarunkowo podjął decyzję o zwrocie jej do Skarbu Państwa – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Grafiki z kolekcji Jacoba Kabruna trafią teraz do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl